V četrtkovi oddaji TV Slovenija Težišče – Súlypont je madžarski državni sekretar za narodno politiko Arpad Janos Potapi reko Muro označil kot mejo med Slovenijo in Madžarsko, kar je sprožilo več ostrih odzivov slovenskih političnih predstavnikov.
Poslanec stranke NSi Jožef Horvat je izjavo madžarskega državnega sekretarja označil za meddržavni incident, na katerega se je treba ostro odzvati. Horvat je zato zjutraj poklical zunanjega ministra Anžeta Logarja, od katerega pričakuje odločen odziv, prav tako tudi od vlade. "Madžarskemu državnemu sekretarju pa sporočam, v imenu Slovenk in Slovencev, Madžark in Madžarov, ki živimo vsi skupaj v sožitju že dolga desetletja v Prekmurju, dajte nam mir, gospod državni sekretar, dajte nam mir," je dodal. Ob tem je poudaril, da Madžari in Slovenci dokazujejo, da v Prekmurju znajo živeti v sožitju, ljudje pa so ob takšnih incidentih razočarani in zgroženi. "Očitno gre za ponovne poskuse madžarske vlade za revizijo veljavnih mednarodnih pogodb," je Horvat o izjavi zapisal na Twitterju.
Tudi poslanec SD-ja Dejan Židan je izrazil prepričanje, da bi se moral vrh slovenske politike na izjavo takoj odzvati, "ker gre za agresivno izjavo". Židan je spomnil na svoja pretekla opozorila, da je treba protestirati in ukrepati, ko se vrh madžarske politike slika ob zemljevidu velike Madžarske, slovenski državniki pa so tiho in se s tem po njegovi oceni strinjajo z nečim nepredstavljivim. Tudi sam od vlade pričakuje takojšen odziv, ki bo ohranil slovensko celovitost in zaustavil vse posege vanjo.
Na izjavo madžarskega sekretarja se je prek družabnega omrežja Twitter odzval tudi predsednik DZ-ja Igor Zorčič. Zapisal je, da je "ta izjava nedopustna" in da ne sme iti mimo brez odziva slovenskega političnega vrha, pri čemer je v objavi označil predsednika Boruta Pahorja, premierja Janeza Janšo in zunanjega ministra Logarja.
Komentar je na Twitterju podal tudi obrambni minister Matej Tonin, ki je zapisal, da je "ob robu srečanja z veleposlaniki držav višegrajske četverice opravil pogovor z veleposlanikom Madžarske o neprimerni izjavi državnega sekretarja Potapija glede Prekmurja". "Madžarski veleposlanik se je za izrečene besede opravičil, šlo naj bi za lapsus linguae. Zagotovil je, da Madžarska nima nobenih ozemeljskih teženj in je zavezana dobrososedskim odnosom," je še dodal Tonin.
Madžarsko veleposlaništvo v Ljubljani se je opravičilo za jezikovni spodrsljaj
Kot so sporočili z ministrstva za zunanje zadeve, so po seznanitvi z izjavo državnega sekretarja Arpada Janosa Potapija, nemudoma poklicali veleposlanika Madžarske v Ljubljani Andorja F. Davida in od njega zahtevali ustrezna pojasnila. "Poudarili smo občutljivost tematike. Navedba Mure kot mejne reke odpira možnost za različne interpretacije, ki lahko škodujejo tako meddržavnim odnosom kot tudi odnosom med ljudmi, posebej v Prekmurju," so na ministrstvu zapisali v sporočilu za javnost.
Veleposlaništvo Madžarske v Ljubljani je medtem na svoji spletni strani objavilo pojasnilo, da je Potapi Muro kot mejno reko omenil pomotoma, in ob tem pojasnilo, da je šlo v izjavi za jezikovni spodrsljaj. "Meja med Madžarsko in Republiko Slovenijo je določena z mednarodno pogodbo. Spoštovanje mednarodnih pogodb je temelj dobrososedskih odnosov med državama," so zapisali na veleposlaništvu in dodali, da Madžarska in Republika Slovenija "namenjata veliko pozornosti ohranjanju in razvoju avtohtonih narodnih skupnosti v obeh državah, kar je bilo tudi glavno sporočilo intervjuja".
Celoten pogovor z madžarskim državnim sekretarjem za narodno politiko Arpadom Janosom Potapijem si lahko ogledate v spodnjem videoposnetku.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje