"Ne vem. Toda zanimivo je, da je 250 strani informacij Uprave za analitiko (nekakšnega možganskega trusta slovenskega SDV-ja) za leto 1979 in 1980 (leto Velikovca in sojenje zaradi Velikovca) nezakonito zaprtih," je publicist Igor Omerza odgovoril na vprašanje klepetalca, ali meni, da blokirani arhivi SDV-ja vsebujejo konkretna imena slovenskih politikov iz nekdanje države, ki so naročili bombni napad v Velikovcu.
Po mnenju Omerze je prav zaprtje že odprtih dokumentov sprožilo najrazličnejše špekulacije o tem, da so v teh arhivih omenjeni številni politiki, tudi zdajšnji predsednik države Danilo Türk. "Jaz ne morem nič zanikati niti potrditi, ker nisem videl teh dokumentov. Ne verjamem, da bi bil Türk omenjen v SDV-dokumentih," je dodal.
"SDV je izvajal državni terorizem"
"Mislim, da v teh dokumentih ni nič takšnega, kar bi lahko dejansko škodovalo nacionalni varnosti Slovenije. Mora biti nek drug razlog, ki ga pa ne poznam," je prepričan Omerza.
Na vprašanje klepetalca, zakaj so omenjeni bombni atentati sploh sporni, saj da so bili uperjeni proti heimatdienstu, ki je zatiral našo manjšino na avstrijskem Koroškem, je Omerza odgovoril, da je SDV izvajal državni terorizem v sosednji državi. "To je treba razčistiti, še posebej zato, ker je neposredno odgovoren Tomaž Ertl dobil državno nagrado v starem režimu in v novi Sloveniji."
Omerza: Ni mogoče enačiti akcij tigrovcev in SDV-ja
Ali so bili po isti logiki tudi tigrovci teroristi? Omerza je poudaril: "Tigrovci so kot zavedni posamezniki napadli fašistično diktaturo, v Velikovcu pa je naša diktatura izvajala državni terorizem v bolj demokratični državi, kot je bila Jugoslavija. In so tudi močno škodili s tem našim zamejcem."
Glede trditev, da opozicija z Janezom Janšo na čelu zaplet z arhivi izkorišča v predvolilne namene, je Omerza dejal, da vsaka politična stranka, predvsem opozicija, "seveda z veseljem zagrabi tako stanje". "Toda gre za vprašanje, ki presega vsakodnevne strankarske interese," je prepričan.
Jugoslavija v ozadju uboja Olafa Palmeja? Omerza dvomi.
Je Slovenija demokratična ali neokomunistična država, je zanimalo enega od klepetalcev. "Slovenija je mlada demokratična država z nerazščiščeno preteklostjo. To hromi prihodnost države in neprestano deli Slovence. Jaz pričakujem, da se bo to v doglednem času uredilo in zato se mi zdi dokumentirano pisanje o tem pomembno," meni publicist.
Omerzi se ne zdi verjetno, da je jugoslovanska oblast odgovorna za uboj švedskega ministrskega predsednika Olafa Palmeja, saj z ubojem ne bi veliko pridobila. Če bi jih odkrili, bi bil pa to lahko konec prejšnjega režima, je še ocenil.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje