Sindikat ministrstva za obrambo in stavkovni odbor operaterjev na številki 112 znova opozarjata na neizpolnjevanje zavez vlade. Kljub jasnim sklepom po navedbah sindikata namreč vlada ni začela ločenih pogajanj o uvrstitvi njihovih delovnih mest v ustrezne plačne razrede, čeprav je bil rok za to določen do 13. oktobra.
Operaterjev na številki 112 vlada tako še vedno ne priznava kot enakovredne dispečerjem nujne medicinske pomoči in gasilcem dispečerjem, je opozoril predsednik Sindikata ministrstva za obrambo Marjan Lah. "Razlike v plačnih razredih, ki segajo vsaj tri razrede, trajajo že od leta 2017, čeprav bi jih lahko zdaj odpravili za približno 140 zaposlenih," je poudaril v sporočilu za javnost.
Ker je vlada ob opozorilih sindikata neodzivna, operaterji, ki stavkajo že 268 dni, napovedujejo zaostrovanje stavkovnih dejavnosti. Do podpisa stavkovnega sporazuma bo tako po njihovih napovedih grafični prikaz trenutnih dogodkov (javni zemljevid aplikacije SPIN) ostal prazen, prav tako bodo ostali prazni tudi izdani informativni bilteni Centra za obveščanje republike Slovenije. Ob tem operaterji številke 112 že zdaj ne izvajajo aktivnosti za vaje enot zaščite in reševanje, razen če vodstvo URSZR-ja presodi, da gre za mednarodno vajo, in ne programirajo sprejemnikov osebnega klica, ki so iz požarnega sklada dodeljeni gasilcem.
"Ves čas stavke smo delovali odgovorno in zagotovili, da občani naše stavke niso občutili. Osnovne naloge smo vedno opravljali korektno, a zdaj smo prisiljeni v dodatne ukrepe, ker naše stavke vlada očitno ne jemlje dovolj resno," je ob tem poudaril Lah, ki dodaja, da "odlašanje ni več sprejemljivo". Sindikat ministrstva za obrambo in stavkovni odbor operaterjev 112 ob napovedi zaostrovanja stavke znova pozivata vlado, "naj spoštuje svoje zaveze in nemudoma zagotovi, da se začnejo ločena pogajanja, dogovorjena v pogajalskem procesu".
Predsednico republike sindikat poziva tudi k pravični obravnavi vojakov
Sindikat ministrstva za obrambo je ob tem na predsednico republike Natašo Pirc Musar naslovil tudi poziv k pravični obravnavi pripadnikov Slovenske vojske v okviru prenove plačnega sistema. Sindikat pričakuje, da bo predsednica države kot moralna avtoriteta in vrhovna poveljnica s svojimi pristojnostmi prispevala k pravični obravnavi vseh pripadnikov Slovenske vojske in drugih zaposlenih v slovenskem obrambnem sistemu.
Ob tem so opozorili, da pripadniki Slovenske vojske s svojim delom zagotavljajo varnost države in prebivalcev, pogosto v najzahtevnejših pogojih. "Kljub temu vladni predlogi za prenovo plačnega sistema ne odražajo posebnosti njihovega poslanstva in jih postavljajo v neenakopraven položaj v primerjavi z drugimi javnimi uslužbenci," so zapisali.
Za petek je namreč predviden podpis kolektivnih pogodb in drugih dokumentov, s čimer bo lahko z novim letom začela veljati plačna reforma, ki zaposlenim v javnem sektorju prinaša dvige plač. Sindikati drugega stebra, kamor sodijo tudi vojaki, ostajajo nezadovoljni in opozarjajo, da so obravnavani slabše od drugih skupin.
K parafiranju njihove kolektivne pogodbe niso pristopili, na skupni novinarski konferenci pa so vlado pozvali k ustreznim rešitvam. "Danes ugotavljamo, da smo uniformiranci postali podvrednoteni," je v torek poudaril predsednik Sindikata ministrstva za obrambo Lah in ocenil, da takšen odnos pelje h konfliktu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje