Predsednik republike je ob robu varnostne konference v Münchnu spomnil, da smo se lani "zavedeli, da svet proizvaja več problemov, kot jih rešuje, in se osuplo spogledovali s to realnostjo".
"Leto dni pozneje vemo, da so stvari še slabše, a pri večini, tudi pri meni, je prevladalo spoznanje, da je toliko bolj treba ukrepati. Ukrepati, da se bodo ti problemi rešili po mirni poti," je prepričan.
Vznemirjen zaradi izjave Medvedjeva
Glede današnjega opozorila ruskega premierja Dmitrija Medvedjeva o novi hladni vojni med Rusijo in Zahodom je Pahor dejal, da ga je "tako kot številne druge vznemirila".
Medvedjeva je sicer Pahor pozneje povprašal, ali se mu res zdi upravičena, odgovoril mu je, da vendarle misli, da se še nismo znašli v tem položaju. "Jaz sem rekel, da upam, da se tudi ne bomo. In dejal sem mu, da se mi zdi uporaba te izjave zelo neposrečena. Ker to je kot kitajski pregovor: riž lahko vržeš po tleh in ga pobereš, besede, ki jih vržeš v prostor, pa ne moreš več vzeti nazaj. To je rekel, to danes odmeva in mislim, da konferenco, ki se sicer trudi biti konstruktivna, to postavlja korak nazaj," je povedal Pahor.
Razkazovanje moči čas že prerasel
Münchensko konferenco so zaznamovala predvsem medsebojna obtoževanja vpletenih v sirski konflikt - tudi potem ko so svetovne sile v noči na petek prav v bavarski prestolnici dosegle dogovor o prekinitvi sovražnosti v Siriji v tednu dni.
"To je verjetno prva lastovka, ki pa še ni prinesla pomladi. Da bi se kaj bistvenega spremenilo v Siriji, bo potrebno veliko več dela in veliko več politične volje na vseh straneh za tak dogovor. Slovenija pozdravlja vse te napore in ocenjuje, da je čas bistvenega vprašanja, ne nazadnje tudi zaradi naših neposrednih interesov. Nadaljevanje sirske vojne pomeni nadaljevanje begunskega toka in soočanje s konsekvencami, ki so za zdaj glede tega nepredvidljive," je glede tega dogovora danes povedal Pahor.
Na vprašanje, kdo bi moral glede Sirije bolj popustiti, Zahod ali Rusija, je predsednik predvsem opozoril, da "je razkazovanje moči že obsoletno in ga je čas prerasel". "Problemi so postali tako nevarni za mednarodni mir in varnost, da se morajo zdaj tisti, ki so najbolj odgovorni, ki imajo največ moči, takoj zavedati nevrednosti takega početja. To početje ni produktivno," opozarja Pahor.
Slovenija mora biti v skupini "prve hitrosti"
Tako kot nekateri drugi voditelji v bavarski prestolnici je tudi slovenski predsednik danes razmišljal tudi o prihodnosti Evropske unije, saj se ta že nekaj let sooča z vrsto različnih kriz - trenutno je v ospredju begunska -, ki ogrožajo njeno enotnost.
Kot je spomnil Pahor, je osebno velik privrženec poglobitve EU-ja in govori celo o "združenih državah Evrope" ter je že večkrat poudaril, da mora biti Slovenija v Uniji, razdeljeni na Unijo prve in druge hitrosti, v skupini prve hitrosti, v kateri sta tudi Nemčija in Francija.
Opozoril je, da EU morda že kmalu ne bo več tak, kot je danes. "Upajmo, da bo še vedno mirna, a po mojem mnenju se bo začela razvrščati v skupine držav in Slovenija mora biti skoraj za vsako ceno v tisti skupini držav, ki so najbolj povezane, to je v našem najbolj neposrednem interesu," je dejal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje