Pahor meni, da Slovenija, sicer z zaostankom, počasi izhaja iz krize. Foto: MMC RTV SLO
Pahor meni, da Slovenija, sicer z zaostankom, počasi izhaja iz krize. Foto: MMC RTV SLO
Poslanci so spraševali premierja Pahorja

Predsednik vlade Borut Pahor in ministri so ob današnjem začetku rednega februarskega zasedanja DZ-ja odgovarjali na vprašanja poslank ter poslancev.

Andrej Vizjak, poslanec SDS-a, je predsednika vlade vprašal, ali se čuti odgovornega za izjemno slabo stanje v slovenskem gospodarstvu, ki je po njegovem mnenju posledica predvsem nepravočasnega in nezadostnega protikriznega ukrepanja vlade.

Pahor: Brezposelnost skrb vzbujajoča, vendar nižja od pričakovane
"Počutim se odgovornega za reševanje težav. V marsičem smo uspeli, v nekaterih ambicijah tudi ne. Najprej in predvsem, to je bila pomembna odločitev, smo zavarovali svojo stabilnost in mir, uredili smo odnose z južno sosedo in preprečili, da bi morebitni socialni problemi na področju Zahodnega Balkana pljusknili kot nacionalni problemi in ogrozili - in to je zdaj druga stvar - naše popolno osredotočanje na gospodarske ter socialne probleme. Kar se pa gospodarstva tiče, smo pa sprejeli strukturne reforme in nujne ukrepe za poživitev gospodarstva," je odgovoril Pahor.

Pojasnil je, da ima Slovenija moč, da izplava iz krize, kar se po njegovem mnenju tudi dogaja. Priznava pa, da so podatki o brezposelnosti še zmeraj skrb vzbujajoči, čeprav naj bi bila ta nižja od pričakovane. Pahor je ob tem še povedal: "Naši ljudje niso čutili socialne krize tako, kot bi jo, če slovenska vlada ne bi zavarovala svoje, gospodarske, zlasti pa socialne politike. Zato smo se zdaj odločili, da bomo šli v sveženj ukrepov za izboljšanje konkurenčnosti."

"Zavarovali bomo naše interese, kolikor bo to mogoče"
Vprašanje Franca Bogoviča (SLS) se je nanašalo na spremembe strukture lastnikov nepremičnin na obmejnem območju z Italijo in slovenskem Krasu. Zanimalo ga je, kako bo vlada poskrbela za zaščito slovenske kulture, kulturne krajine in jezika.

"Vlada je ustanovila medresorsko skupino, ki je že začela delo in bo kmalu predlagala ukrepe, ki bi jih bilo treba sprejeti, glede na to, da moramo zaradi evropske pogodbe omogočiti prodajo slovenskega ozemlja. Ukrepati moramo zdaj, ker imamo možnost sprejeti zaščitno klavzulo. Naše ozemlje bomo zaščitili na podoben način, kot sta to storili Italija in Avstrija. Zavarovali bomo naše interese, kolikor bo to mogoče," je zatrdil premier.

Zmago Jelinčič (SNS) je Pahorja povprašal, kdaj bo Slovenija vzpostavila register obsojencev kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost. Ta mu je odgovoril, da je tudi vlada naklonjena strogim kazenskim ukrepom na tem področju in da sta preventiva in pregon kaznivih dejanj s področja spolne nedotakljivosti dve izmed prioritet ministrstva za notranje zadeve. Povedal je, da je vlada, če bo obstajala potrebna politična volja, pripravljena spremeniti tudi pravne norme za pregon tovrstnih dejanj.

Iz vrst koalicije je vprašanje zastavil Borut Sajovic (LDS), ki ga je zanimalo, ali je po Pahorjevem mnenju policija uspešna v boju proti gospodarskemu kriminalu. Pahor je Sajovicu odgovoril, da je bilo letos primerov gospodarske kriminalitete več kot prejšnja leta, a se policija dobro spopada z gospodarskim kriminalom. Ob tem je premier izpostavil tudi pomembno delo lani ustanovljenega Nacionalnega preiskovalnega urada, ki je od začetka svojega delovanja obravnaval 17 kompleksnih primerov gospodarskega kriminala in korupcije. "Pomembno za politično elito je, da vlada po svojih najboljših močeh poskuša streti trde orehe gospodarske in socialne krize. Smo na dobri poti, da okrevamo, ne glede na to, da nas je kriza prizadela morda bolj kot druge," je sklenil Pahor.

Poslanci so spraševali premierja Pahorja