Premier Borut Pahor je dejal, da samozavestno stoji za tistim, kar je vlada do zdaj storila za blažitev posledic finančne in gospodarske krize. Foto: DZ
Premier Borut Pahor je dejal, da samozavestno stoji za tistim, kar je vlada do zdaj storila za blažitev posledic finančne in gospodarske krize. Foto: DZ
Janez Janša
Janez Janša vladi očita predvsem prepočasno ukrepanje za ublažitev posledic gospodarske krize. Foto: MMC RTV SLO

Najprej bi se morali lotiti socialnih problemov, ukrepi pa bi morali biti učinkoviti in predvsem nebirokratski.

Srečko Prijatelj, SNS.

Že prejšnja vlada bi lahko pripravila spremebe proračuna, ne pa da je to prepustila zdajšnji vladi, kar je zdaj veliko težje.

Bojan Kontič, SD.
Jože Tanko
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je že na začetku izredne seje DZ-ja prosil za 45-minutni premor. Foto: MMC RTV SLO
Bojan Kontič
Bojan Kontič (SD) je predloge protikriznih ukrepov SDS-a označil za nedodelane in fiskalno nevzdržne. Foto: MMC RTV SLO
DZ
Izredna seja DZ-ja naj bi trajala 20 ur. Foto: MMC RTV SLO
Poslanci razpravljajo o predlogu novih ukrepov
Predlogi ukrepov SDS-a

Prav tako je večina navzočih odrekla podporo predlogom petih zakonov SDS, s katerimi naj bi spodbudili gospodarsko rast.

Prvak SDS-a Janez Janša je vladi očital prepočasno ukrepanje v boju proti krizi, premier Borut Pahor pa pravi, da vlada "samozavestno stoji za tistim, kar je do zdaj naredila za blažitev posledic krize".

Koalicija: Predlogi ogrožajo vzdržnost javnih financ
DZ je opravil tudi prvo obravnavo predloga novele zakona o davku od dohodkov pravnih oseb, s katero poslanska skupina SDS-a predlaga znžanje splošne davčne stopnje ter zvišanje investicijske olajšave za vlaganje v raziskave in razvoj. Splošna davčna stopnja bi se po tem predlogu znižala na 18 odstotkov v letu 2010. SD, Zares, DeSUS in LDS so že napovedali, da novele ne bodo podprli, saj bi ogrozili sistem javnih financ, na kar je opozoril tudi finančni minister Franc Križanič. SLS in SNS pa menita, da bi bilo novelo treba podpreti, saj naj bi ta med drugim povečala dotok investicij v državo.

Janez Janša je v uvodnih besedah kritično ocenil potek seje, saj se mu zdi nenavadno, da prvič do zdaj predlagatelji niso dobili prve besede, temveč jo je predsednik matičnega odbora DZ-ja za gospodarstvo. Ta je po Janševih besedah, še preden so na seji predstavili svoje predloge, ukrepe opozicijskega SDS-a kritično ocenil. Janša je še dodal, da je nemogoče, da bi predloge predstavil v razpoložljivih petih minutah, "hkrati pa nam vlada očita, da predlogov nismo utemeljili". Prvak SDS-a je še dejal, da bi bilo v prihodnje glede ukrepov proti krizi dobro delovati skupaj in da jih veseli, da je vlada v predlogih delno povzela tudi njihove predloge.

Pahor: Ukrepi so pravočasni in nezaletavi
Premier Borut Pahor je v uvodnem delu seje dejal, da ne vlada ne opozicija nimata v celoti pravega mnenja. Poudaril je, da je reševanje prednostna naloga vlade. "Vlada pa se ves čas tudi usklajuje z vsemi socialnimi partnerji, vendar ne trdim, da delamo vse prav," je dejal Pahor in zatrdil, da se je vlada pravočasno in nezaletavo lotila reševanja svetovne krize.

LDS: Nekateri predlogi SDS-a niso dobri
Ljubo Germič (LDS) je v imenu stranke LDS, ki predloga opozicijske stranke ne bo podprla, pojasnil, da predlogi za protikrizne ukrepe SDS-a kažejo na to, da bi lahko skupaj oblikovali rešitve, "vendar pa je natančnejše branje predlogov pokazalo, da nekateri predlogi niso dobri". Po njegovih besedah opozicija zdaj vladi očita nesposobnost, "medtem ko so bila njihova dejanja v prejšnjem mandatu drugačna".

SD: Prejšnja vlada je počivala na lovorikah
Bojan Kontič
je v imenu SD-ja dejal, da je zdajšnja opozicija, ko je bila na oblasti, počivala na lovorikah. "Že prejšnja vlada bi lahko pripravila spremebe proračuna, ne pa da je to prepustila zdajšnji vladi, kar je zdaj veliko težje," je dejal Kontič in dodal, da so predlogi SDS-a nedodelani in fiskalno nevzdržni, zaradi česar bodo podprli mnenje matičnega odbora DZ-ja za gospodarstvo.

SDS: Ukrepi vlade so prepočasni
Predsednik SDS-a Janez Janša je prepričan, da so ukrepi vlade prepočasni. "Vlada je bila pogumna v besedah, vendar pa se je konkretnih ukrepov lotila s tresočo roko," je dejal Janša in dodal, da bi potrebovali ukrepe, ki so "vidni takoj". Janša, ki je v svojem nastopu predstavil njihove ukrepe za boj proti gospodarski krizi, je zavrnil besede predhodnikov, da bi se lahko SDS začel ukvarjati s krizo že v prejšnjem mandatu, s trditvijo, da je bilo slovensko gospodarstvo v letu 2007 v dobrem stanju in v obdobju konjukture.

Zares: Novo vlado je pričakala prazna blagajna
Cveta Zalokar Oražem
je v imenu stranke Zares dejala, da je Slovenija med "zlato dobo", ko je bil na oblasti SDS, naredila veliko napak. Po besedah Zalokar Oražmove se je Slovenija kljub dobrim časom zadolžila, "novo vlado pa je pričakala prazna blagajna, luknja, nič". "Slabše popotnice Janša ne bi mogel pustiti," je bila kritična Zalokar Oražmova in dodala, da je Janša "gotovo soodgovoren za položaj, v katerem je Slovenija". Oražmova je še dejala, da vlado podpirajo pri njenih protikriznih ukrepih, predloga sklepa pa ne podpirajo.

DeSUS: Ukrepi vlade so vredni podpore
Vili Rezman
iz DeSUS-a je dejal, da so ukrepi vlade, ki so bili že izvedeni, in tisti, ki so v pripravi, vredni podpore. "To pa ne pomeni, da smo proti predlogom iz opozicijskih vrst, mnogi med njimi so namreč že izvajani," je dejal Rezman in poudaril, da bi morala razprava potekati v smeri iskanja ukrepov, ki so dobri in takojšnji, "pri čemer ni pomembno avtorstvo". Rezman je še dejal, da v DeSUS-u zavračajo predlog sklepa SDS-a, ne pa tudi obravnave.

SNS: Več konstruktivnosti v krajšem času
V imenu stranke SNS je Srečko Prijatelj dejal, da pričakujejo več konstruktivnosti pri reševanju posledic krize v krajšem času. "Najprej bi se morali lotiti socialnih problemov, ukrepi pa bi morali biti učinkoviti in predvsem nebirokratski," je dejal Prijatelj in dodal, da "se gre vlada uspešnega podjetnika z neuspešnim rezultatom". V SNS-u sicer pozdravljajo ukrepe vlade, vendar pa so nezadovoljni, ker vlada "ne zna poslušati pametnih nasvetov".

SLS: Vlada je premalo odzivna ali celo neodzivna
V imenu stranke SLS je Radovan Žerjav pojasnil, da se pridružujejo mnenju o prepočasni "ali pa celo neodzivni sedanji vladi". Predsednik SLS-a je dejal, da spoštujejo konstruktivne predloge in poskuse SDS-a, a dodal, da "včasih pretiravajo, saj ni vse slabo, kar dela zdajšnja vlada, tako kot ni bilo vse dobro, kar smo skupaj počeli v prejšnji vladi". V SLS-u bodo po Žerjavovih besedah podprli zakone, ki so po njihovih ocenah dobri, "tako vladne kot opozicijske". Pahorja je pozval, naj prevzame odgovornost, ki so mu jo dali volivci na zadnjih parlamentarnih volitvah.


Vlada ni naklonjena predlogom SDS-a
Kot je znano, predloga skupine poslancev s prvopodpisanim Jožetom Tankom (SDS) za sprejem svežnja ukrepov za izboljšanje gospodarskega in socialnega položaja v Sloveniji vlada ne podpira. Na sejo je vlada prišla z gradivom o dozdajšnjem izvajanju protikriznih ukrepov.

Dokument z naslovom Paket ukrepov za izboljšanje gospodarskega in socialnega položaja v Slovenji, ki so ga spisali v SDS-u, vsebuje 68 ukrepov, ki naj bi spodbujali tako proizvodno in investicijsko dejavnost podjetij kot tudi zasebno in državno potrošnjo, poleg tega pa naj bi poskrbeli za stabilizacijo in normalno delovanje finančnega sistema. Od tega so za obravnavo v nadaljevanju današnje seje DZ-ja že pripravljeni osnutki petih zakonov.

Matični odbor DZ-ja za gospodarstvo je v ponedeljek ocenil, da predlogi poslanske skupine SDS niso primerni za nadaljnjo obravnavo, zato DZ na današnji izredni seji ne bo opravil splošne obravnave predlogov. Kljub temu bo razprava o predlogih SDS-a, za katere vlada meni, da so zelo nedodelani in v tem trenutku fiskalno nevzdržni, trajala skoraj šest ur.

DZ ima poleg tega na dnevnem redu seje še predloge novele zakona o davku od dohodkov pravnih oseb, novele zakona o dohodnini, novele zakona o davku na dodano vrednost, novele zakona o javnih financah ter zakona o pomoči gospodarstvu v času gospodarske krize s spodbujanjem zasebne potrošnje. Vse je pripravila skupina poslancev s prvopodpisanim Tankom. Današnja seja DZ-ja naj bi trajala 20 ur.

A. Me./ A. K. K.

Najprej bi se morali lotiti socialnih problemov, ukrepi pa bi morali biti učinkoviti in predvsem nebirokratski.

Srečko Prijatelj, SNS.

Že prejšnja vlada bi lahko pripravila spremebe proračuna, ne pa da je to prepustila zdajšnji vladi, kar je zdaj veliko težje.

Bojan Kontič, SD.
Poslanci razpravljajo o predlogu novih ukrepov
Predlogi ukrepov SDS-a