V torkovi izdaji Dnevnik namreč poroča, da je predsednik vlade Borut Pahor v petek brez vednosti pravosodnega ministra Aleša Zalarja poklical generalno državno tožilko Barbaro Brezigar in ji izrekel svojo podporo ter dejal, da želi, da ostane generalna tožilka do konca mandata. Ta se ji izteče maja prihodnje leto.
Pahor: Razloga za razrešitev Brezigarjeve ni
Premier Pahor je ob robu predstavitve odločitve glede naslednika okolijskega ministra Karla Erjavca dejal, da stoji za svojimi besedami glede tega, da želi, da bi Brezigarjeva končala svoj mandat. "Ne vem pa točno, kdaj je pogovor potekal, saj si ne delam zapiskov," je pojasnil in dodal, da se je do zdaj z generalno državno tožilko pogovarjal dvakrat ali trikrat.
Pojasnil je, da je Brezigarjevo na začetku pogovora vprašal, ali ga razume kot politični pritisk, in ker je to zanikala, sta nadaljevala pogovor. "Želim, da se politika v institucije pravne države ne vpleta in tukaj mislim tako na regulatorje kot na opoložaj generalne državne tožilke." Na vprašanje, ali je šel minister Zalar predaleč, je premier odvrnil, da so kompetenčni spori so v demokraciji vedno nekaj običajnega in prav je, da se odprta vprašanja vedno znova razčisti. Premier je zagotovil še, da na mizi vlade nimajo predloga za razrešitev Brezigarjeve in da za to tudi ne vidijo razloga.
Kdaj bo sestanek, ni znano
Na vrhovnem državnem tožilstvu so za MMC dejali, da so odprti za komunikacijo med predstojniki institucij države, "včasih pa je te celo premalo". Brezigarjeva je po njihovih besedah - kot je tudi povedala v intervjuju za Delovo Sobotno prilogo 23. januarja - pojasnila, da je pisala predsednikom Republike Slovenije, Vlade RS in Državnega zbora RS. Premier Pahor jo je v telefonskem klicu vprašal, ali je pripravljena na skupni sestanek z ministrom Zalarjem. V sestanek je privolila, vendar na naše vprašanje, kdaj naj bi se to zgodilo, ni želela odgovoriti.
Na pravosodnem ministrstvu so se na MMC-jevo vprašanje o klicu premierja Pahorja generalni državni tožilki odzvali z besedami, da minister z vsebino pogovora ni seznanjen in ga tako ne more komentirati.
Ali Zalar nima več podpore Pahorja?
Premier naj bi Brezigarjevo klical brez vednosti ministra Zalarja, ki se je z generalno tožilko zapletel v spor glede zakonitosti delovanja tožilstva, kar bi po pisanju Dnevnika lahko pomenilo, da Zalar ne uživa več podpore predsednika vlade.
Hkrati bi lahko to pomenilo nova nesoglasja v koaliciji. Ministrica za notranje zadeve in predsednica LDS-a, iz katerega prihaja tudi Zalar, Katarina Kresal naj bi to vprašanje odprla tudi na današnjem koalicijskem vrhu. Kresalova namreč zagotavlja, da ima minister Zalar vso potrebno podporo stranke. Glede klica Pahorja Brezigarjevi je dejala, da ne verjame, da se je kaj takega zgodilo. "To bi namreč v trenutni situaciji pomenilo neprimeren poseg v pristojnost resornega ministra in vlade kot kolektivnega organa odločanja," je dejala.
Pahorjev kabinet potrdil pogovor z Brezigarjevo
Simona Dimic iz Pahorjevega kabineta je za časnik potrdila, da je premier poklical Brezigarjevo, vendar naj se to ne bi zgodilo v petek. Po njenih besedah je premier že prej javno povedal, da upa, da bo Brezigarjeva končala svoj mandat na tožilstvu, ki se ji sicer izteče sredi prihodnjega leta. O podpri Pahorja prvi državni tožilki se je, kot navaja časnik, govorilo tudi na vrhovnem državnem tožilstvu, kjer pa ima Brezigrajeva tudi precej nasprotnikov.
Začelo se je s pregonom Berglunda
Tako so v javnost prišle informacije o nepravilnostih, ki so zanetile spor med Brezigarjevo in Zalarjem. Začelo se je s pregonom finskega novinarja Magnusa Berglunda zaradi žaljive obdolžitve nekdanjega premierja Janeza Janše v oddaji finske televizije Resnica o Patrii. Ker je ljubljanska tožilka ocenila, da novinarja ni mogoče preganjati v Sloveniji, ji je vodstvo tožilstva odvzelo primer in pregon sprožilo.
Ministrstvo je nato v nadzoru ljubljanskega tožilstva odkrilo več pomanjkljivosti oz. nepravilnosti, posledica pa je bila izdaja navodil za uporabo državnotožilskega reda, ki jih je Brezigarjeva trikrat zavrnila, minister Zalar pa je nato odločil, da bodo ta navodila obvezna in bodo začela veljati z objavo v internem glasilu tožilstva. Po tem bodo morala vsa tožilstva v tridesetih dneh uskladiti svoje prakse z navodili.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje