V preiskovalni komisiji bo osem članov in osem namestnikov članov. Vse poslanske skupine – z izjemo DeSUS-a – so predlagale po enega člana in enega namestnika. DeSUS svojega predstavnika ne bo imel.
Mandatno-volilna komisija (MVK), ki je danes zasedala, predlaga, da so člani preiskovalne komisije Mojca Škrinjar (SDS), Robert Pavšič (LMŠ), Jani Prednik (SD), Janja Sluga (SMC), Željko Cigler (Levica), Tadeja Šuštar (NSi), Marko Bandelli (SAB) in Zmago Jelinčič (SNS).
MVK predlaga, da državni zbor za predsednika komisije imenuje Pavšiča, za podpredsednika komisije pa Ciglerja.
Tudi vladna komisija preiskuje
DZ je na zahtevo LMŠ-ja, Levice, SD-ja in SAB-a 27. oktobra odredil parlamentarno preiskavo za ugotovitev dejanskega stanja in morebitne politične odgovornosti pri ukrepih, povezanih z epidemijo koronavirusne bolezni 19 in blaženjem njenih posledic. Preiskava zajema čas vlade Janeza Janše, medtem ko na zahtevo koalicije že poteka preiskava, ki zajema tudi ukrepanje pred tem. Vodi jo poslanka SDS-a Alenka Jeraj.
Po ustanovitvi parlamentarne preiskave, ki jo je DZ odredil na zahtevo opozicije, so bile poslanske skupine pozvane, da MVK sporočijo svoje predloge o zastopanosti v preiskovalni komisiji.
Bo Peter Golob ostal na čelu DVK-ja?
MVK bo DZ-ju tudi predlagal, da za predsednika Državne volilne komisije imenuje Petra Goloba, za njegovo namestnico pa Brigito Domjan Pavlin. Oba sta bila edina kandidata, Goloba je podprlo 15 članov komisije, Domjan Pavlinovo 16, proti ni glasoval nihče.
So se pa v razpravi dotaknili dejstva, da sta bila v senatu, ki je sprejel sodbo vrhovnega sodišča, ki se nanaša na dostop do informacij v kazenskih in sodnih postopkih, o čemer so v zadnjih dneh pisali tudi nekateri mediji. O tem pa so v DZ dobili tudi dopis informacijske pooblaščenke in pojasnilo vrhovnega sodišča.
Na zadnje se je oprla Maša Kociper (SAB), ki je citirala navedbo vrhovnega sodišča, da "sodba ni v ničemer omejila transparentnosti delovanja sodišč in njihove dolžnosti, da javnost obveščajo o pomembnosti odločitev". Nasprotno pa je Jani Möderndorfer (LMŠ) navedel stališče informacijske pooblaščenke in poudaril, da mora biti sporočilo, da želijo DVK, ki bo delal jasno in transparentno.
Janja Sluga (SMC) je poudarila, da Golob trenutno opravlja funkcijo predsednika DVK-ja, prej pa je bil dolgoletni namestnik predsednika in pripomb glede njegovega dela ves ta čas ni bilo. Kot je dejala, se lahko s sodbo strinjamo ali ne, bi pa po njeni oceni, če bi tokrat presojali na tej podlagi, vzpostavili "zelo nevarno prakso".
Jožef Horvat (NSi) je poudaril, da so informacije bistveni element v procesu njihovega odločanja. Podobno pa je tudi Jerajeva iz SDS-a menila, da morajo imeti ob odločanju relevantne informacije. MVK je danes sprejel dodaten sklep, da bodo vrhovno sodišče zaprosili za podatke o primerih, v katerih je bil na podlagi omenjene sodbe dostop do odločitve sodišča zavrnjen. Zaprosili bodo, naj jim podatke posredujejo najpozneje do četrtka, 19. novembra.
DVK pred iztekom mandata
Državno volilno komisijo (DVK) imenuje državni zbor. Sestavljajo jo predsednik in pet članov ter njihovi namestniki. Za predsednika komisije in njegovega namestnika se imenujeta sodnika vrhovnega sodišča, dva člana in dva namestnika članov se imenujeta izmed pravnih strokovnjakov, trije člani in namestniki članov pa se imenujejo na predlog poslanskih skupin, pri čemer se upošteva sorazmerna zastopanost političnih strank.
Ker se bo aktualnim članom mandat iztekel 15. decembra, je MVK septembra v uradnem listu objavil javni poziv za vlaganje kandidatur. Danes pa so na podlagi prejetih prijav sklenili, da bodo DZ-ju v imenovanje kot člana iz vrst pravnih strokovnjakov predlagali Marka Kambiča in Mitjo Šuligoja, za namestnika pa Janeza Pogorelca in Ksenijo Vencelj. Kot kandidate za člane komisije, ki se imenujejo na predlog poslanskih skupin, pa predlagajo Mojco Dolenc, Miroslava Pretnarja in Draga Zadergala. Za njihove namestnike so predlagani Iztok Majhenič, Ivana Grgič in Terezija Trupi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje