"Večina ljudi, ki jih srečujemo na protestih, je nezadovoljna, občutijo stisko in bi radi drugače. Poskušajo povedati vladi, oblastnikom, da bi bilo dobro, da tudi njih poslušajo. Večina ljudi se kar zaveda, da je država v krizi, da je potrebno varčevanje, je pa problematičen način, kako se to dela," pravi Umek, ki meni, da je bilo veliko pritiskov nepotrebnih.
Govorica moči in pesimizma
"Govori se, to moramo narediti, nič ni rečeno, da je lahko tudi nekoliko drugače, malo bolj optimistično, vse je pesimistično in po principu, če ne bo tega, bo to," parafrazira Umek pojasnjevanja vlade. To ljudje neradi sprejemajo, saj tovrstno logiko razumejo kot izražanje moči, v demokraciji pa ljudje težijo k svobodnim odločitvam. Zato imamo zdaj problem, ugotavlja Umek, sicer dober poznavalec psihologije množic.
Način uveljavljanja varčevalnih ukrepov - tako Umek - kaže na nedoslednost in pritiske na šolstvo, vrtce in druge javne službe. Poleg tega so drugi mehanizmi odpovedali. Kar nekaj časa so se nabirale zadeve, kot so 'šerifovanje županov', ki imajo škarje in platno v rokah. Kjer je moč, je tudi korupcija, in kjer je absolutna moč, je absolutna korupcija. Ljudje to težko preraščajo. Poleg tega, nadaljuje Umek, imamo v parlamentu veliko ljudi, ki tja ne spadajo, kopico gospodarskih zadev, kot je Vegrad in podobna podjetja, zaradi katerih še nihče ni bil obsojen ...
Ljudje se počutijo kot žrtve
"Vse to je pripeljalo do tega, da se ljudje občutijo ogoljufane – da so oni žrtve. Če se počutiš kot žrtev, potem reagiraš," pojasnjuje razloge za proteste Umek. So pa med protestniki tudi takšni, ki izrabljajo nerede zato, da pridejo v nasprotje z represivnimi organi, policijo, se malo "prezračijo" in "pokažejo".
Mladi in nezadovoljni iščejo možnost za uveljavitev na način, ki so ga navajeni. Veliko mladih ne ve, kaj bi sami s seboj, zato ker imajo tak način življenja - ne hodijo v šolo ne v službo in se ukvarjajo z napol kriminalno dejavnostjo. Takšni iščejo nerede, pojasnjuje Umek, ki pa hkrati ne izključuje, da jih je "nekoliko spodbudila katera koli stran na kakršen koli način". Umek to sklepa na podlagi izjave predsednika vlade, češ da so bile bolj leve kot desne skupine med udeleženimi in jih po njegovem mnenju "ni izrekel kar tako, ampak na podlagi določenih podatkov".
Vlada naj bo bolj artikulirana
Protesti se bodo, kot kaže, nadaljevali. "Kangler mora sprevideti, da to ne pelje nikamor, da je za Maribor bolje, če odstopi. Ne vem, ali bodo protesti v tem primeru popolnoma prenehali, se pa bodo zagotovo umirili," napoveduje Umek. Meni tudi, da mora vlada sprožiti dialog in stvari bolj jasno povedati, kar bo pripomoglo k umirjanju razmer. "Vtis je, da niso dovolj artikulirani in se prepočasi odzivajo glede na hitrost dogodkov. Dejansko bi pričakoval več nastopov, ne samo predsednika vlade, ampak tudi kakšnih drugih ministrov, posebej tistih, ki razmeroma dobro vplivajo na ljudi, kot sta Žerjav in Vizjak, ki se znata pogovarjati … Skratka, treba je komunicirati," sklene Umek.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje