Potreben je razmislek o spremembah pravil za razpis referenduma, saj ni dobro, da je ustavno sodišče tisto, ki nekako "posega v zakonodajno oblast in odloča, o čem referendum bo razpisan in o čem ne", je prepričan prvi ustavni sodnik. Poudaril je še, da so ustavne spremembe včasih potrebne, a da je treba ustavo spreminjati zadržano. "Ustava je velika vrednota," je dejal.
Občutek o dveh pravnih državah je treba preseči
Na vprašanje, ali imamo v Sloveniji res dve pravni državi, je Ernest Petrič, ki je sicer predstavil poročilo o delu ustavnega sodišča v preteklem letu, odgovoril, da imajo ljudje pogosto občutek, da nimajo dostopa do pravne države, kar je videti tudi po številu primerov, ki pridejo na ustavno sodišče.
Cilj pravičnosti, do katerega vodi pot pravne države, ni vedno uresničen, je dejal Petrič in dodal, da lahko ta občutek, ki je značilen za krizno obdobje z zavestnim delovanjem za spoštovanje ustave in zakonov, presežemo.
(Vse) odločbe sodišča je treba uresničiti
V zvezi z zapleti ob (ne)ustanavljanju občine Ankaran je dejal, da je ustavno sodišče presojalo le o postopku pri ustanavljanju teh občin in ugotovilo, da je bil arbitraren. Ne le Ankaran, ampak tudi Mirna sta šla skozi enak zakonski postopek. Občina Ankaran kljub temu še ni ustanovljena.
Govoril je tudi o najstarejši še neuresničeni odločbi ustavnega sodišča, (ne)ustavnosti občine Koper, pri čemer je opozoril, da odločbe ustavnega sodišča "stojijo, veljajo in jih je treba uresničiti".
"Če neka odločba dolgo ostaja neuresničena, je to slabo. Če pa bi to postala obča praksa, bi to pomenilo katastrofo za pravno državo," je na nespoštovanje odločb ustavnega sodišča opozoril Petrič.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje