Skupina, v kateri so ob Mateju Lahovniku tudi Gregor Virant, Janez Šušteršič, Marko Pavliha, Rado Pezdir in Žiga Turk, je v 24 urah za svojo pobudo gremonavolitve.si zbrala več kot 5.400 podpisov, je za TV Dnevnik poročal Matej Hlebš.
"Mislim, da če bi nas bilo samo šest, potem tega ne bi upoštevali, če nas bi bilo nekaj 100, tudi ne. Če nas bo pa zelo, zelo veliko, več tisoč, bo pa to seveda imelo močno sporočilo in tudi pritisk na vse odgovorne politike v tej državi. Na neki način z novimi medijskimi orodji razbijamo stara tranzicijska omrežja," o pobudi meni nekdanji gospodarski minister Lahovnik.
"Ta neoliberalna ideja, da se najeda kredibilnost politike, vlade, županov, vseh pristojnih ljudi, ki so zadolženi, da nosijo izvršno oblast, to ni dobro, to je najedanje samobitnosti in Slovenijo bi tovrstna pot drago stala," odgovarja minister za šolstvo in šport Igor Lukšič.
Čeprav zbiranje podpisov pravnega učinka ne more imeti, pa imajo podpisi državljanov vsekakor lahko politični učinek, je pobudo v petkovih Odmevih komentiral dekan ljubljanske pravne fakultete Rajko Pirnat.
Z enim izmed pobudnikov, ekonomistom Radom Pezdirjem, se je v TV Dnevniku pogovarjal Dejan Ladika.
Zakaj ne kandidirate na volitvah in skušate sodelovati pri spremembah, ki jih zahtevate od slovenske politike?
To vprašanje je tako, kot če bi imel doma slabega vodovodarja, in bi potem rekel, da bom zamenjal poklic ter postal vodovodar, zato ker je on slab. Tehnično povedano – politika ni moj poklic, politika kot poklic me ne zanima, imam pa pravico kot državljan povedati, kaj si v tej državi mislim o njeni politiki in o upravljanju te države. To bom brezpogojno tudi povedal, dokler sem živ.
Če ne bo novih strank, kandidatov na volitvah, bodo v parlament večinoma spet prišli isti obrazi.
To je odvisno od državljanov in državljank in je eden izmed motivov naše pobude, se pravi neka kredibilna grožnja politiki, naj se spremeni in začne delati drugače. To mislim, da je jedro tistega, kar počnemo trenutno z našo pobudo.
Kdo bi moral po vašem mnenju prevzeti vodenje vlade, koga vidite na premierskem položaju?
Lahko povem, koga ne vidim. Ne vidim nikogar, ki je veljak politične stranke, ker to vodi samo v institucionalen in političen kaos. Vidim pa zagotovo tistega, ki bo premier, da bo imel atribute, ki bodo sledeči: ne bo na kosteh delal svoje politične kariere, ne bo z 'aferaštvom' delal takrat, ko ne bo sposoben izvajati strukturnih reform, in enostavno ne bo zlorabljal zadev, kot je nacionalni interes in podobno, zato da bo nahranil najrazličnejše plenilske skupine v gospodarstvu.
Torej po vašem mnenju ne Borut Pahor ne Janez Janša nista prava kandidata za ta položaj?
Tako je.
Kje ste bili med referendumsko kampanjo?
Med zadnjo referendumsko kampanjo sem se pravzaprav sam odločil, da je tisto, kar hočem povedati, to, kar zdaj vam govorim, in sicer da v državi, kjer argumenti in zdrava logika, če hočete kmečka logika, ne delujejo več, je v kakršno koli kampanjo in na referendume nesmiselno hoditi. Zadnji referendum, v katerem sem bil aktivno udeležen, je bil o malem delu. To je bil pogrom in groza realnosti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje