Foto:
Foto:
Hrvaški premier Ivo Sanader (L) in slovenski premier Janez Janša (D)
Premierja Janša in sanader sta se na Hotizi srečala 2. septembra in si na licu mesta ogledala sporno območje. Foto: Vlada RS
Do sprejetja tehničnega dogovora je bil sprejet vsaj dogovor o mešanih patruljah. Foto: RTV SLO

Kot je poudaril minister za okolje, je tehnični dogovor o tem težko doseči, s čimer je posredno zavrnil navedbe premierja Janeza Janše, da gre za enostavno tehnično vprašanje, ki bi moralo biti že rešeno.

Minister za okolje in prostor je dejal, da je v tem primeru storil vse, saj postopek dogovarjanja zahteva potrpežljivost in doslednost, zato razlogov za svoj odstop, niti za zamenjave v nižjih ministrskih strukturah, ne vidi. Premier Janša je namreč v ponedeljek govoril tudi o potrebi po zamenjavah na obeh straneh, ki bi izkazale voljo do rešitve obmejnih zapletov.

Podobnik: V enem tednu ni mogoče storiti večletnega dela
Podobnik je s premierjem Janšo o Hotizi govoril tako v ponedeljek kot tudi danes. Dogovorila sta se, tako Podobnik, da bodo vprašanju Hotize posvetili vso pozornost. Premier Janša je namreč v ponedeljkovi izjavi dejal, da tisti, ki so bili zadolženi za to, v nekaj dneh dogovora niso pripravili, niti jih 2. septembra ni bilo na Hotizi.

Minister za okolje je odvrnil, da je dogovor v enem tednu nemogoče sprejeti, če do njega ni prišlo že preteklih letih, srečanja premierjev pa se ni mogel udeležiti, saj je zanj izvedel prepozno.

Dolžnost Slovenije je, da se vprašanje obnove nasipov reši čim prej, a usklajeno s Hrvaško. Ministrstvo ima mandat za obnovo nasipov, glavno vodilo pa mora biti stanje na dan 25. junija 1991, je sklenil Podobnik.

Sestanek mešane komisije kmalu
Državni sekretar na ministrstvu za okolje in prostor Marko Starman je povedal, da se bo o odprtih vprašanjih spornega nasipa na naslednjem sestanku dogovorila razširjena hrvaško-slovenska komisija za vodno gospodarstvo, a njena sestava in datum srečanja, še nista znana, zato tudi ni mogoče napovedati začetka nadaljnje obnove nasipov na Muri.

Starman je tudi povedal, da je temeljno izhodišče za skupno tehnično rešitev vprašanja poplavne varnosti na obeh straneh Mure delitev odgovornosti za polovico del kot tudi za pristojnosti. Sekretar je dodal, da je projekt sicer že pripravljen.

Hrvati urejajo cesto
Dela na Hotizi trenutno ne potekajo. Hrvaški delavci pa, kot v ponedeljek, delajo le na cesti proti naselju Mirišče. Na območju maloobmejnega prehoda Hotiza je z delom začela mešana slovensko-hrvaška patrulja, ki bo poleg rednih nalog do sprejetja tehničnega dogovora o obnovi nasipov tudi spremljala, ali se izjava premierjev Janše in Sanaderja spoštuje.

Medtem pa je Podobnikov SLS podprl ponedeljkovo pobudo SD-ja za sestanek političnih strank, ki zasedajo mesta v DZ-ju, ki bi bil namenjen poenotenju stališč ter oblikovanju skupne strategije za reševanje odprtih vprašanj z južno sosedo.