Minister za notranje zadeve Gregor Virant je na današnji novinarski konferenci ob predstavitvi aplikacije kot "izjemno pomembno" izpostavil zavedanje policije, da njeno poslanstvo ni "inkasantstvo" in da se njena uspešnost ne more meriti s količino pobranih prometnih glob, ampak z zagotavljanjem varnosti.
Merilo uspešnosti policije je po ministrovih besedah namreč statistika, koliko se zmanjšuje število prometnih nesreč, smrtnih žrtev, hudih telesnih poškodb. "In pa tudi, ali imajo ljudje občutek varnosti, ali imajo občutek, da je policija ob pravem času na pravem mestu, da je policija na tistih točkah, kjer jo ljudje res potrebujejo," je pojasnil Virant.
"Zelo pozitiven" odziv Evropejcev
Delovanje aplikacije, ki so jo brez dodatnih stroškov razvili na policiji, je predstavil Boštjan Smolej z Generalne policijske uprave. Podobne aplikacije že uporabljajo v nekaterih evropskih državah, npr. v Nemčiji in na Finskem, kjer je bil odziv državljanov po Smolejevih navedbah "zelo pozitiven".
"Da bi občanom lahko še bolj prisluhnili oz. pridobili informacije, kateri odseki, ulice ali naselja, so v Sloveniji tako problematični, da pri njih praktično vzbujajo občutek ogroženosti, smo pripravili spletno aplikacijo," je pojasnil Smolej.
Po Smolejevih besedah so aplikacijo pripravili v želji, da bi se državljanom čim bolj približali in njihove predloge, pobude in pričakovanja neposredno v večji meri vključili v delo policije. Vsak predlog bodo posredovali lokalno pristojni policijski enoti, ki bo ocenila, ali je predlog ustrezen, policija pa bo na predlaganem odseku po potrebi zagotovila ustrezen nadzor.
Policija vas bo obvestila, zakaj (ne) bo ukrepala
Če boste v spletni aplikaciji zapisali tudi svoj elektronski naslov, vas bo policija v 15 dneh obvestila, zakaj in kako bo ukrepala oziroma zakaj ne bo ukrepala.
Policija bo merila tudi zadovoljstvo uporabnikov s spletno aplikacijo in storitvami policije. Tako bodo po Smolejevih besedah dobili povratno informacijo, ali so se varnostne razmere v prometu na odseku po tej intervenciji izboljšale ali ne.
Tudi pobude, kje je policijskih kontrol preveč?
Glede na izkušnje iz tujine bo okoli 5.000 pobud letno, vendar to po Smolejevem mnenju ne bo predstavljalo velike obremenitve za policiste. "Obremenitve ne bodo drugačne kot zdaj, bodo na drugem mestu, na pravem mestu," je poudaril.
Virant in Smolej pa sta se strinjala, da se nakazuje tudi možnost zbiranja "obratnih" pobud - torej, kje je policija po mnenju občanov preveč prisotna in gre za "inkasantsko" ravnanje policistov.
V aplikacijo lahko vstopite s klikom na spletno stran policije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje