Stališče naše države do hrvaške pristopne pogodbe bo sicer sprejel državni zbor, pred tem pa sta se o tem morala izreči tudi parlamentarna odbora za zadeve Evropske unije in za zunanjo politiko.
SDS zapustil sejo
Sejo so vmes zapustili poslanci SDS-a, saj po njihovem mnenju niso izpolnjeni materialni pogoji za obravnavo te točke - najmanj tretjina gradiva naj bi bila namreč v angleščini. Predsednica OEU Darja Lavtižar Bebler (SD) pa je odvrnila, da v gradivu ni nič takšnega, česar oba odbora v preteklosti ne bi že obravnavala.
Da je DZ doslej za vsako od pogajalskih poglavij med Hrvaško in EU-jem že dal soglasje tako pri odpiranju kot zapiranju, celotno besedilo pogodbe pa temelji na začasnih stališčih, ki so jih poslanci tudi že podprli, je zagotovila tudi državna sekretarka iz službe vlade za razvoj in evropske zadeve Andreja Jerina. Končne različice hrvaške pristopne pogodbe v vseh uradnih jezikih še ni, obstaja le neuradna slovenska različica, medtem ko naj bi bila uradna na voljo 28. oktobra, vsebovala pa bo zgolj jezikovne, in ne vsebinskih popravkov.
Podpisala bosta premier in zunanji minister
Podpis pogodbe sicer končuje pogajalski proces Hrvaške z Evropsko unijo. Zunanji minister, ki opravlja tekoče posle, Samuel Žbogar, je dejal, da so bili po mnenju vlade interesi Slovenije ustrezno vključeni v pogajalski proces in so tako vključeni tudi v pristopno pogodbo.
Ta naj bi bila podpisana 10. decembra in vlada je sklenila, da jo bosta v imenu Slovenije podpisala premier in zunanji minister. Nato jo morajo vse države članice še ratificirati, Hrvaška pa bo po pričakovanjih v povezavo vstopila 1. julija 2013.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje