Mirovna pogodba je takratni Jugoslaviji prinesla velik del Primorske, Istro južno od Mirne, Reko, Zadar in otoke. S to odločitvijo se je večina Primorcev, ki so pred tem več kot 20 let trpeli pod fašizmom, pridružila matičnemu narodu, četudi le v okviru jugoslovanske federacije, in tako je bil večji del Slovencev združen pod eno državo.
Trst z okolico pa je z delom Istre v skladu s pariškim sporazumom tvoril Svobodno tržaško ozemlje, s katerim sta upravljala Jugoslovanska armada (cona B) in Zavezniška vojaška uprava (cona A). Meja je bila dokončno dogovorjena leta 1954 z londonskim memorandumom. A tudi po tem so Slovenci iz Trsta, Gorice in dela Posočja ostali ločeni od večinskega dela matičnega naroda.
Državni praznik od leta 2006
Osrednja slovesnost ob letošnjem prazniku bo potekala v soboto, 24. septembra, v Renčah. Na prireditvi z naslovom Zastave vihrajo, ki jo bosta neposredno prenašala tudi drugi program Televizije Slovenija in Radio Koper, bodo počastili 64. obletnico vrnitve Primorske kot tudi 70. obletnico ustanovitve Osvobodilne fronte. Praznik vrnitve Primorske je državni praznik od leta 2006.
Govornika na prireditvi bosta predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB-ja Slovenije Janez Stanovnik in zamejski pesnik Miroslav Košuta, sledil pa bo koncert Pevskega zbora Kombinatke.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje