Matični odbor DZ-ja je dal zeleno luč kandidatki za ministrico za digitalno preobrazbo, trenutno sicer državni sekretarki na omenjenem ministrstvu, Kseniji Klampfer, ki jo je premier Robert Golob predlagal namesto Emilije Stojmenove Duh. Z devetimi glasovi za in štirimi proti so člani odbora DZ-ja za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravonjeno predstavitev ocenili kot ustrezno. V predstavitvi članom odbora je med prednostnimi nalogami izpostavila prenovo osrednjega komunikacijskega omrežja državne uprave, pripravo krovnega zakona s področja digitalne preobrazbe in krepitev uporabe javnih digitalnih storitev.
DZ bo o ministrski kandidatki dokončno odločil na eni od prihodnjih sej. Če bo potrjena, bo na mestu ministrice za digitalno preobrazbo nasledila Emilijo Stojemnovo Duh, ki je septembra letos odstopila s položaja. V vmesnem času je ministrstvo vodil finančni minister Klemen Boštjančič.
Napoved nadgradnje digitalnih storitev
"S sodobnimi digitalnimi orodji lahko ljudem in organizacijam zagotavljamo enostavnejši ter varnejši dostop do storitev in hitrejše reševanje njihovih potreb. V svoji 24-letni karieri v državni upravi sem se z veseljem in pogosto ukvarjala tudi z optimizacijo procesov, implementacijo digitalnih rešitev in izboljševanjem organizacijske kulture. Te naloge so zahtevale ne le tehnično znanje, ampak tudi razumevanje, kako digitalizacija vpliva na posameznika in širšo skupnost. Zato sem trdno prepričana, da digitalna preobrazba ni zgolj tehnološki proces, je predvsem proces povezovanja ljudi, izboljševanja njihovih življenj in krepitev zaupanja v naše institucije," je v DZ-ju povedala Klampfer.
"Ministrstvo za digitalno preobrazbo je morda eno mlajših ministrstev te vlade, pa vendar zaradi tega nič manj zahtevno in pomembno," je dodala.
Napovedala je tudi nadgradnjo digitalnih storitev, da bodo ponujale do uporabnikov prijazne rešitve, da "bodo v polni funkcionalnosti dostopne tudi po mobilnih napravah ter omogočili njihovo uporabnost tudi čezmejno."
"Za nadaljnjo širitev uporabe in poenostavitev digitalnih storitev bo ključna uvedba elektronske denarnice za digitalno identiteto, ki bo omogočila, da se uporabniki varno in enotno identificirajo pri dostopu do javnih in zasebnih storitev tako doma kot tudi čezmejno, hkrati pa bo omogočila tudi shranjevanje digitalnih dokumentov, kot so mobilna vozniška dovoljenja, potrdila o izobrazbi, vse na mobilnih telefonih, pri čemer bo ključno sodelovanje seveda s pristojnimi resorji," je napovedala.
"Umetno inteligenco vidim kot priložnost, ki lahko pomaga pri reševanju družbenih, gospodarskih in okoljskih izzivov, kot so revščina, podnebne spremembe in neenakost. Pri uporabi umetne inteligence morajo biti človekove pravice pred zasebnimi in poslovnimi interesi," je pojasnila odboru DZ-ja.
Klampfer se je dotaknila tudi enega najbolj razvpitih projektov predhodnice, in sicer razdelitve prenosnih računalnikov najbolj ranljivim.
"Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije bo v naslednjih dveh tednih dosegel izdajo okrog osem tisoč pozitivnih odločb, kar pomeni, da bo velika večina prenosnikov lahko razdeljena znanim prejemnikom takoj po pravnomočnosti odločb. Preostali prejemniki, ki bodo morali počakati še največ kak mesec dlje, čakajo zaradi potrebnih dopolnitev vlog in nato določanja vrstnega reda prispelih vlog. Računalniki bodo torej razdeljeni, kot je bilo obljubljeno. Najprej med najranljivejšimi upravičenci, v višjih dohodkovnih razredih pa glede na čas oddaje vlog," je pojasnila.
Ministrica v obdobju 2018–2020
Ksenija Klampfer, ki jo je premier za novo ministrico predlagal prejšnji teden, je trenutno generalna sekretarka na ministrstvu za digitalno preobrazbo. Ministrski položaj je zasedala že v vladi Marjana Šarca (v obdobju 2018–2020), ko je bila ministrica za delo.
Pred tem je bila med drugim načelnica upravne enote Maribor in državna sekretarka na ministrstvu za javno upravo. Nedavno se je sicer prijavila na razpis za generalno direktorico Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje