Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Po besedah poslanca Marka Bandellija je trenutno obdobje, ko delodajalec izplačuje nadomestilo plače iz lastnih sredstev v primerih bolezni ali poškodbe delavca, ki ni povezana z delom, zelo dolgo.

"Vemo, da 30 delovnih dni praktično pomeni 45 koledarskih dni, in to je tudi nesorazmerno z drugimi evropskimi državami," je dejal.

V stranki so prepričani, da predlagane spremembe, ki so jih že vložili v parlamentarni postopek, varujejo zaposlitve in znižujejo brezposelnost.

Kot je presodil omenjeni poslanec, se epidemiološka slika izboljšuje, epidemija se umirja, zato je pravi čas za te spremembe. "Da naredimo korak naprej za delodajalce, za samostojne podjetnike in samostojne zavezance," je poudaril.

Finančna posledica za zdravstveno blagajno okoli 25 milijonov evrov letno

V opozicijski stranki menijo, da noveli zakonov prinašata dolgoročne pozitivne posledice za zdravje ljudi in gospodarstvo. Marsikateri delodajalec, ki ima zaposlenega samostojnega podjetnika, bi tega po Bandellijevih besedah zaposlil, a največjo skrb pri nekaterih povzroča prav plačilo odsotnosti. "Če delodajalcu zmanjka delavec za mesec in pol ali pa za 20 delovnih dni, je velika razlika," je poudaril. Od sprememb bi imeli tako koristi po njegovem mnenju predvsem samozaposleni, ki bi lahko tudi končno izkoristili dneve bolniške odsotnosti, ki jim pripadajo.

Z novelama bi tudi finančno razbremenili gospodarstvo in po Bandellijevih besedah verjetno v Slovenijo privabili tuje vlagatelje.

V stranki so izračunali, da bi bila finančna posledica za zdravstveno blagajno okoli 25 milijonov evrov letno, a bi se ta učinek po njihovi presoji sčasoma izničil, saj bi se spremenili davki in prispevki tistih, ki bi na račun sprememb iz statusa samozaposlenih prešli v delovno razmerje.