Od 24. oktobra dalje lahko delavec na podlagi lastne laične ocene, da ne more opravljati svojega dela, ostane doma največ tri dni, o tem pa že prvi dan odsotnosti obvesti svojega delodajalca pisno ali po elektronski pošti, je za Radio Slovenija pojasnila Ana Vodičar z Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). "Delavec ne kliče svojega izbranega osebnega zdravnika, saj podlaga za izplačilo nadomestila plače ni bolniški list, ampak samo obvestilo delodajalcu."
Nadomestilo plače je 80-odstotno, delodajalcu pa ga povrne ZZZS iz proračuna. Omenjeno pravico lahko sicer uporabi le enkrat v letu. Če ukrep ne bi bil podaljšan, pa zgolj do konca tega leta. "Če odsotnost z dela traja en dan ali dva zaporedna dneva, se šteje, da je pravica v celoti izkoriščena," poudarja Vodičarjeva.
Kako pa zaposleni ravna, če njegovo slabo počutje traja več kot tri dni? "Če delavec tudi po preteku tretjega dne meni, da še vedno ni zmožen opravljati svojega dela, pa mora takoj vzpostaviti stik s svojim osebnim zdravnikom. Ta bo presodil, ali so pri njem še vedno podani razlogi za odsotnost z dela. Če se ta bolezen dejansko razvije v nekaj daljšega, mu bo potem z bolniškim listom pokril odsotnost že od prvega dne dalje."
Možnost kratkotrajne odsotnosti pa lahko delavec nato uporabi znova. Pravico lahko sicer uveljavljajo le delavci, zavarovani na podlagi delovnega razmerja, ne pa tudi samostojni zavezanci, kot so družbeniki, vrhunski športniki ali kmetje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje