Govorila sta tudi o aktualnih temah po svetu, med njimi o širitvi Evropske unije na države Zahodnega Balkana in vojni v Ukrajini ter njenih posledicah za Evropo. "V letošnjem letu smo bili soočeni z vojno v Ukrajini, zato se še bolj zavedamo potrebe po miru in spravi, kar je bila tudi osrednja tema današnjih pogovorov," je dejal Golob.
BiH kot "Balkan v malem"
Kot je v izjavi za medije po pogovorih v Vatikanu še povedal slovenski premier, sta s papežem govorila o tem, kako delovati preventivno, da se grozote iz Ukrajine ne bi prenesle na območje Zahodnega Balkana, in kako združiti moči, da v to regijo prinesemo mir in pomiritev.
Med drugim sta govorila tudi o Bosni in Hercegovini, ki jo je Golob označil za "Balkan v malem in obenem za nevralgično točko". Kot je pojasnil, sta govorila o korakih, ki vodijo do tega, da se ljudem ponudi upanje, nato pa se ta trenutek izkoristi za to, da se spremeni politični in administrativni ustroj v BiH-u.
Premier je na željo gostiteljev podal oceno razmer na energetskem trgu, kjer trenutno ni težava dobava energentov, temveč vplivi špekulativnega kapitala na trgu. Predsednik vlade je poudaril, da mora Evropa dati špekulantom jasno sporočilo, da ne bo dovolila, da za svoje dobičke uničijo konkurenčnost. Poleg tega so sogovorniki spregovorili o migracijah, kjer je Golob potrdil, da je Slovenija odprta za integracijo pribežnikov, ki bi želeli ostati v Sloveniji in poudaril, da Slovenija odstranjuje žico na meji s Hrvaško, saj je tam niti nikoli ne bi smelo biti.
Premier Golob in papež Frančišek, ki ravno danes praznuje 86. rojstni dan, sta poudarila tudi pozitiven prispevek Katoliške cerkve slovenski družbi. Premier pa je slovenskim medijem povedal še, da sta se pogovarjala tudi o novem vodstvu Slovenske škofovske konference in o tem, kako bi peljali zadeve naprej. "Govorila sva o tem, kako imamo politični sistem, ki je najprej v dialogu z državljani in nato še z institucijami in podobno velja za Cerkev," je dejal. Dodal je, da sta se strinjala, da je treba poskrbeti, da bo dialog tekel naprej.
Pogled, usmerjen v prihodnost
S papežem sta po besedah premierja govorila tudi o tem, da se moramo čim manj ukvarjati s preteklostjo. Moramo se je zavedati, a se hkrati o njej nehati prepirati. "Tudi znotraj cerkvenih krogov obstajajo progresivne in malo manj progresivne sile in o tem je tekla debata. Govorila sva tudi o tem, da se dajmo čim manj ukvarjati s preteklostjo. Nehajmo se ukvarjati s tem, v čem se razlikujemo, ampak se vsi skupaj zazrimo v prihodnost in ustvarimo boljšo prihodnost," je po srečanju za Radio Slovenija povedal Golob.
Izmenjala sta tudi pogled na to, kako vzpostaviti osnovno politično higieno znotraj lastnih institucij, da bodo te izpolnjevale svoje poslanstvo.
Predsednik slovenske vlade se je v okviru obiska v Vatikanu sešel tudi z državnim tajnikom Svetega sedeža Pietrom Parolinom in nadškofom Paulom Richardom Gallagherjem, tajnikom Svetega sedeža za odnose z državami.
Na programu obiska je imel premier še ogled Sikstinske kapele in Raffaelove sobane.
Obdarovanje papeža in državnega tajnika
Predsednik vlade je papežu podaril poustvarjeno Plečnikovo kljuko vhodnih vrat Narodne univerzitetne knjižnice, ki jo krasita glavi konjičkov. Glavi ponazarjata Pegaza, mitološkega krilatega konja, ki naj bi v tem primeru predstavljal simboličnega vodnika obiskovalcev knjižnice v svet znanja. Poleg tega je papežu podaril reprezentančni dres nogometaša Andresa Vombergarja, argentinskega Slovenca, ki je član slovenske nogometne reprezentance. Papež Frančišek je v dar prejel tudi slovensko orehovo potico, ki je ena izmed uradno zaščitenih slovenskih sladic in je že stoletja na praznični mizi Slovencev. Ljudsko izročilo pravi, da naj bi s trenjem orehov, ki sestavljajo polnilo, strli tudi vse težave.
V preteklosti več obiskov
Na uradnem obisku v Vatikanu se je letos februarja mudil tudi predsednik republike Borut Pahor, ki je Sveti sedež obiskal ob 30. obletnici vzpostavitve diplomatskih odnosov med Slovenijo in Vatikanom. Sveti sedež je bil namreč ena prvih zahodnih držav, ki je priznala neodvisnost Slovenije.
Kot predsednik vlade je Vatikan nazadnje obiskal Marjan Šarec, ki se je s papežem Frančiškom srečal poleti leta 2019.
Pred dvema letoma, ko je Slovenija poskrbela za božično dekoracijo Vatikana, sta se tam mudila tudi takratni zunanji minister Anže Logar in minister za kmetijstvo Jože Podgoršek.
V Sloveniji je bil medtem avgusta lani na obisku tajnik Svetega sedeža Parolin.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje