Prvi znaki okrevanja slovenskega gospodarstva so že vidni, vendar je to šele začetek, je na poslovnem kosilu v organizaciji Deloitte SheXO kluba Slovenija ter ob obisku nogometne tekme med ženskima reprezentancama Slovenije in Nemčije v Kopru poudarila predsednica vlade.
Spomnila je, da je Nemčija potrebne reforme sprejela že pred leti in bila ob izbruhu krize pripravljena, medtem ko je Slovenija "predolgo čakala". "Moja vlada je začela mandat kot gasilska ekipa. Sprejeli smo potrebne reforme, da bi stabilizirali gospodarstvo, in prvi znaki okrevanja so že tu, vendar razumemo, da je to šele začetek in da je delo daleč od tega, da bi bilo končano," je izpostavila. Ob tem je dodala, da vlada "točno ve, kaj moramo narediti in kako, predvsem pa razumemo, da moramo to narediti ne zaradi kakšnih zunanjih pritiskov, ampak zaradi nas samih in prihodnosti naših otrok".
Ponovila je, da med prednostnimi nalogami ostajajo stabilizacija bančnega sistema in konsolidacija javnih financ ter tuje neposredne naložbe. Prednosti Slovenije za morebitne investitorje so zdrava industrijska osnova, dobro razvita infrastruktura, dostop do regionalnih trgov in izobražena delovna sila.
Napovedala je, da bo privatizacija državnih podjetij potekala prek transparentnih javnih ponudb, pri čemer bodo dali prednost strateškim partnerjem, ki bodo pokazali interes za dolgoročno navzočnost in ki imajo za ta podjetja trdne razvojne načrte. Vlada bo tudi organizirala investicijske konference v nekaterih evropskih poslovnih središčih, ena izmed teh bo 28. novembra v Düsseldorfu.
Nemški gosti
Gostja poslovnega kosila je bila tudi nemška državna sekretarka na zveznem zunanjem ministrstvu Cornelia Pieper, ki je opozorila, da je dolžniška kriza povzročila nastanek sredobežnih sil v EU-ju in da se maje zaupanje v sam evropski projekt. Po njenem prepričanju bodo morale vse države članice sprejeti potrebne reforme za zagotovitev večje konkurenčnosti, da bo EU lahko ohranil korak z novimi centri moči v svetu. Ob tem je spomnila, da je Nemčija pred desetimi leti veljala za evropskega bolnika, in poudarila, da so bile reforme zanje boleče.
Prav tako je Pieperjeva izrazila prepričanje, da je treba v Sloveniji vztrajati pri privatizaciji, ki bo lahko poslu omogočila odstranitev omejitev državnega lastništva, kar je tudi v interesu Slovenije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje