V sklopu obiska v Bruslju je premierka medije pozvala, naj zato ne špekulirajo o slovenskih bankah, ker bo kmalu "slika popolnoma jasna".
"Tukaj bi rada poudarila, da so vse številke, o katerih zdaj mediji špekulirajo ali pa špekulirate, res popolne špekulacije. Niso še znane številke oziroma obseg potrebnih sredstev, ki jih bo država morala zagotoviti. In na nek način bi prosila ali apelirala na medije, da s temi špekulacijami nehamo, ker to škodi državi," je pozvala.
"V zadnjih sedmih mesecih smo naredili ogromne korake, tako da pravzaprav čakamo samo še rezultate stresnih testov, ki se v tem trenutku izvajajo v naših osmih bankah. Prepričana sem, da bodo koraki, ki bodo sledili, v naše banke vrnili popolno zaupanje," je poudarila premierka po koncu dvodnevnega vrha EU-ja v Bruslju.
Zadovoljna in optimistična
Premierka je zadovoljna z zagotovili, da bodo pri evropskem pregledu slovenskih bank upoštevali izide zdaj potekajočega pregleda. Optimistična je, da bo Sloveniji uspelo povrniti popolno zaupanje v banke in da gre država na splošno v pravo smer.
Prepričevala je evropske kolege
Premierka je v četrtek na vrh EU-ja kolege prepričevala, da Novi Ljubljanski banki in Novi Kreditni banki Maribor, ki ju trenutno pregledujejo skupaj s še šestimi drugimi slovenskimi bankami (Abanko Vipa, Banko Celje, Gorenjsko banko, Unicredit banko Slovenija, Hypo Alpe Adria Bank in Raiffeisen banko), prihodnje leto ne bi bilo treba ponoviti pregleda na evropski ravni.
Zagotovo bo vključena SID Banka
Evropska centralna banka namreč pripravlja evropski pregled 130 sistemskih bank v območju evra, v katerega bodo vključene tudi tri slovenske banke, NLB, NKBM in SID banka. Ob prihodu na drugi dan zasedanja je premierka tako pojasnila: "V postopke, ki čakajo države v naslednjem letu, bo vključena tudi Slovenija, saj ena naša banka do zdaj v te postopke ni bila vključena, to je SID banka, pri kateri pa jaz absolutno ne pričakujem nobenih problemov."
Ob tem je poudarila, da je "dobila polno podporo in potrditev, da bodo naši dosedanji koraki upoštevani pri naslednjih postopkih", da je imela s predsednikom ECB-ja Draghijem "zelo konstruktiven pogovor" in da so se v razpravi o bančni uniji vsi strinjali, da je treba povrniti zaupanje v bančni sistem.
Draghi sestanka ni želel komentirati
Mario Draghi sestanka s slovensko premierko ni želel komentirati. So pa viri pri ECB-ju v četrtek zvečer znova pojasnili, da se bodo izidi pregleda na državni ravni seveda upoštevali pri evropskem pregledu, kar pomeni, da bo ta pregled za slovenske banke verjetno lažji in cenejši.
V Evropski centralni banki so sicer že ob objavi seznama bank, ki bodo vključene v evropske preglede, pojasnili, da pregledi bank na državni ravni ne morejo nadomestiti sodelovanja bank v celostnem evropskem pregledu, in da torej tri slovenske banke iz evropskih testov ne morejo biti izvzete, a da bodo pri bankah, ki so že opravile podobne teste, upoštevali izide teh testov, tako da bo evropski pregled le dopolnilen.
"Očitno bančni sektor ni zelo zdrav"
Poudarili so še, da je evropski pregled obvezen za vse opredeljene sistemske banke v evrskem območju, tudi za španske, irske in slovenske banke, za katere že potekajo pregledi na državni ravni. Pogoji evropskega pregleda pa še niso določeni, tako da na tej točki pogojev v pregledu slovenskih bank ni mogoče primerjati s pogoji v evropskem pregledu.
V ECB-ju še pravijo, da na tej točki ne morejo napovedovati, kaj se bo zgodilo s slovenskimi bankami. "Očitno je, da bančni sektor ni zelo zdrav, a bomo videli. Številk še ne poznamo. Ne vemo, ali bo denar, ki je na voljo za reševanje problemov bank, dovolj," pravijo viri pri ECB-ju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje