


Matej Makarovič, docent na Fakulteti za uporabne družbene študije, pa je prepričan, da nizka podpora izhaja iz simboličnih konfliktov, v katere se zdi vlada zadnje mesece zapletena, in ne iz stanja v državi. Za MMC je dejal, da je podpora, kadar je vlada vključena v konflikte, praviloma nižja, in to ne glede na to, kdo ima v konfliktu prav in kdo ne.
Miheljak, profesor na Fakulteti za družbene vede, je povedal, da se je padec podpore kazal v več anketah javnega mnenja, res pa je, da so ljudje potrebovali nekaj časa, da so ocenili delo vlade in ji v tem smislu izrekli ali odrekli podporo.
Tudi "levi" volijo "desne"
Makarovič in Miheljak se strinjata, da je večja usmerjenost k levi politični opciji, ki jo je pokazala tudi nedavna raziskava Politbarometra, v Sloveniji tradicionalna. Miheljak povečanje števila vprašanih, ki so se opredelili za eno izmed možnosti, pojasnjuje z bližanjem državnozborskih volitev, saj se takrat število opredeljenih vedno poveča.
Makarovič meni, da je opredeljevanje "levo"posledica določenih socializacijskih vzorcev iz preteklosti, saj ima "levica" v Sloveniji pozitiven predznak. Tako je število "levo " opredeljenj višje tudi tudi v obdobju, ko večina volivcev voli "desno" usmerjene stranke.
Obema strokovnjakoma se zdi razmeroma visoka podpora Zares, ki se je v raziskavi Politbarometer uvrstila na tretje mesto, nekoliko presenetljiva.
SD-ju lahko podpora pade, a ne na račun SDS-a
Makarovič nadaljevanje trenda prednosti SD-ja pred SDS-om ni želel napovedovati, čeprav pričakuje prerazporejanje znotraj kroga SD-Zares-LDS. Miheljak pa meni, da lahko SD nekoliko izgubi, a ne zato, ker bi SDS kaj pridobival, ampak le na račun stranke Zares in LDS-a. Večino LDS-ovih glasov je po razpadu na dva dela namreč prevzel Pahorjev SD.
SD: Ljudje vidijo neuspešne prijeme vlade do realnih problemov
Na vprašanje, kako komentirajo takšen padec podpore vladi, so v poslanski skupini Socialnih demokratov za MMC povedali, da ljudje vidijo neuspešne prijeme vlade do realnih problemov, ki jih vsakodnevno občutijo. Kot takšne probleme izpostavljajo visoko inflacijo in podražitve osnovnih življenjskih dobrin, poleg tega pa še vidno prevzemanje ali privatizacijo vseh por javnega življenja, nenehno "obdarovanje" RKC-ja ter nenazadnje podcenjeno in nepregledno prodajo NKBM. Še bolj neverodostojno pa se jim zdi obtoževanje predsednika vlade, da so za slabo sliko vlade krivi mediji in opozicija.
V SD-ju bodo še naprej zvesti sebi
Na vprašanje, kako nameravajo v poslanski skupini SD pridobljeno prednost izkoristiti, pa so za MMC sporočili, da bodo ostali zvesti svojemu načinu političnega delovanja in politične kulture, ki ne temelji na aferaštvu in iskanju zarot, temveč na argumentu za spremembe. V SD-ju so tudi pripravili oceno stanja v državi, ob primeru zmage na volitvah napovedali Boruta Pahorja za mandatarja, pripravljajo pa se tudi na alternativni vladni program, ki bo skupek uresničljivih napovedi za delo prihodnje vlade. Poudarili pa so še, da mora biti jasno, zakaj so ravno oni prava alternativa sedanji oblasti, in da bodo dobili mandat zaradi razočaranja nad sedanjo oblastjo.
V SDS-u brez odgovorov
Z vprašanji smo se obrnili tudi na poslansko skupini SDS-a, vendar so predstavniki za komentarje nedosegljivi.
Aleksandra K. Kovač
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje