Borut Pahor je dejal, da je vlada odločena, da v reševanje gospodarske krize vključi tudi diplomate in s tem okrepi gospodarski del diplomacije. Veleposlanike je pozval, naj po svojih najboljših močeh pomagajo slovenskemu gospodarstvu in prispevajo h krepitvi gospodarskega sodelovanja. Premier je ob tem izpostavil tudi ureditev odnosov s Hrvaško, saj bi rešitev vprašanja meje med državama močno razbremenila slovensko zunanjo politiko in slovenske diplomate po svetu ter jim omogočilo, da energijo usmerijo drugam, na primer na zahodni Balkan.
Potreben temeljit premislek o strategiji slovenske zunanje politike
Danilo Türk je poudaril predvsem izjemno dober geopolitični položaj Slovenije in možnost, da v mednarodni skupnosti Slovenija odigra določeno povezovalno vlogo, kar ji po njegovem omogoča tudi diplomatska nadarjenost. Türk je v zvezi s povezovalno vlogo Slovenije izpostavil Zahodni Balkan ter opozoril, da je tu vloga Slovenije manjša, kot se morda zdi in kot je bila včasih.
V svojem govoru se je predsednik še posebej posvetil nadaljnjemu identificiranju mednarodne vloge Slovenije s progresivnimi pobudami, predvsem na področju človekovih pravic, humanitarnosti, medkulturnega dialoga. Včasih se zdijo te pobude preveč abstraktne, a se dolgoročno izkažejo kot bistvene za uveljavitev neke države v svetu, je dejal.
"Slovenija ima dobro diplomacijo"
Minister za zunanje zadeve Samuel Žbogar je dejal, da velika dinamičnost mednarodne skupnosti in še posebej gospodarska kriza narekujeta premislek o novih potrebah in pristopih slovenske zunanje politike. Tudi sam se je dotaknil zahodnega Balkana, kjer Slovenija vidi svojo dodano vrednost.
Vsi trije govorniki se strinjajo, da ima Slovenija dobro diplomacijo, ki je uspešno opravila vrsto zahtevnih nalog, in lahko s ponosom zre v prihodnost. Strinjali so se še, da je potreben temeljit premislek o sami strategiji slovenske zunanje politike in temeljih diplomacije.
Med drugim veleposlaniki razpravljajo o novem zakonu o zunanjih zadevah oz. nadaljnji profesionalizaciji diplomacije, o čemer so mnenja različna. Predsednik Türk je dejal, da bi morali imeti profesionalno diplomacijo, a z "določeno fleksibilnostjo za vključevanje talenta, ki obstaja zunaj diplomatskega kroga".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje