Programski svet RTV-ja je z 12 glasovi za, s štirimi proti in tremi vzdržanimi dal soglasje k spremembam statuta zavoda, ki predvidevajo tudi ukinitev samostojne uredniško producentske enote MMC.
Programski svet je o predlogu odločal kjub neimenovanju osmih programskih svetnikov in nasprotovanju nekaterih prisotnih članov sveta.
Odgovorni urednik MMC-ja Uroš Urbanija je zatrdil, da je dejstvo, da se samostojno uredništvo MMC-ja ukinja. Zato se sprašuje, zakaj se blefira, da se to ne dogaja. Izpostavil je, da bi v okviru reorganizacije enega odgovornega urednika zamenjalo 18 odgovornih urednikov, kar bo po njegovem povzročilo težave glede prevzemanja odgovornosti za objavljene vsebine.
"MMC odlikuje hitrost poročanja. Če odločitev ni sprejeta takoj, je prepozno, vsi ostali nas prehitijo," je povedal in dodal: "Iz zdravorazumskih vidikov stvar ne more iti v pravo smer."
Reorganizacija je problematična tudi z vidika zakona o medijih in zakona o RTV-ju, za katera bi pričakoval, da se spoštujeta, je dejal. Spremembe, s katerimi je bil seznanjen na predbožični večer, pa je označil tudi za premalo domišljene.
Kos: Poznavalci menijo, da je MMC najboljša medijska ponudba v Sloveniji
Svetnik Miran Lesjak je predlagal, da programski svet spremembe statuta RTV-ja ne obravnava, saj manjka osem članov sveta, ki še niso bili imenovani. Tudi Matevž Caserman je dejal, da bi bilo treba to točko dnevnega reda preložiti, tudi zato, ker so bile spremembe statuta podane nenadoma, zato se njihovih posledic nihče ne zaveda. "Odločitev je lahko usodna za enega od medijev RTV Slovenija," je opozoril. Caserman je v nadaljevanju zaradi nasprotovanja odločanju o reorganizaciji MMC-ja sejo zapustil.
Janko Kos, predstavnik SAZU-ja v programskem svetu, je poudaril, da vodstvo akademije meni, da MMC trenutno deluje v zelo pozitivni obliki, zato so mu priporočili, naj na seji ravna tako, da ne bo prišlo do sprememb, ki so vprašljive. Dodal je, da so mu tudi poznavalci spleta, "ki niso ne levi ne desni", zagotovili, da je MMC najboljša medijska ponudba v Sloveniji.
Svetnik Peter Geršič je spremembe podprl, ker so po njegovem nujne. Povedal je, da MMC na nekaterih podpročjih dela zelo dobro, kljub temu da je bil sam večkrat kritičen do njegovega dela.
Filli: RTV ne more biti talec zunanjih dejavnikov
Generalni direktor RTV Slovenija Marko Filli je pojasnil, da se je strategija razvoja RTV-ja pripravljala že jeseni leta 2010, vendar je bila sprejeta šele lani septembra, nato pa so se začele priprave spremembe dokumentov, tudi statuta.
Kot pravi, niso mogli vedeti, da bo vmes DZ razpadel in da komisija DZ-ja ne bo pravočasno imenovala vseh svetnikov. Po njegovih besedah tako niso nič kalkulirali, kdaj bo težje ali lažje sprejemati spremembe. S prelaganjem odločitev bi, kot je poudaril, izgubili eno poslovno leto, saj so spremembe vezane tudi na delovanje RTV-ja v celotnem poslovnem letu.
Filli je zatrdil, da je prihajalo do verbalno agresivne kampanje proti spremembam in do širjenja neresničnih informacij, kar naj bi se dogajalo celo danes na samem MMC-ju. "Upam, da bodo novinarji sposobni to naprej peljati korektno," je zatrdil. Urbanija mu je odgovoril, da se mu obračunavanje z novinarji na seji programskega sveta ne zdi primerno, na kar se je Filli odzval, da ena pripomba še ne pomeni obračunavanja z novinarji.
Filli je dodal, da se uredništvo MMC-ja ne ukinja, ampak le povezuje z drugimi uredništvi. Razlogi za to naj bi bili finančni, hkrati pa bi s tem zagotovili bogatejšo multimedijsko ponudbo na RTV-ju. "Res nismo krivi, da svet ni popolnjen. Mislim, da RTV ne more biti talec zunanjih dejavnikov pri uvajanju sprememb in razvoju," je izpostavil.
Vodja MMC-ja Matej Žunkovič je dejal, da lahko RTV Slovenija uporabnikom vso svojo ponudbo ponudi na spletu, kar pa ni mogoče narediti na televiziji. Dejal je, da radio in televizija danes ne moreta več delovati brez podpore spleta, kot si tudi spletnega portala brez avdiovizualnih vsebin več ne predstavlja.
Reorganizacija MMC-ja problematična ali razvojna?
Za programske vsebine MMC-ja bi bili po spremembi statuta odgovorni uredniki radijskih, televizijskih in drugih programov, samostojno uredništvo in mesto odgovornega urednika MMC-ja bi bilo ukinjeno. V predlaganih spremembah pa nekateri vidijo ukinitev MMC-ja.
Zdajšnji odgovorni urednik centra Uroš Urbanija opozarja, da je stvar problematična z vidika, da generalni direktor RTVS Marko Filli "na svoj način odpira pandorino skrinjico končnih rešitev na RTVS in ne spoštuje niti zakona o RTVS niti zakona o medijih".
A vodstvo zavoda navedbe zanika. Pojasnjujejo, da predlogi sprememb izhajajo iz sprejete strategije dolgoročnega razvoja RTVS-ja, po njihovem mnenju bo sprememba statuta omogočila usklajen sodoben multimedijski razvoj zavoda.
Osmim svetnikom potekel mandat
Predlog sprememb je že obravnaval svet delavcev RTVS in podal svoja dopolnila in usmeritve, vodstvo zavoda pa je predlog sprememb predstavilo tudi urednikom znotraj zavoda, so sporočili iz RTVS-ja.
Sredi januarja se je sicer iztekel štiriletni mandat osmim članom programskega sveta zavoda. Člani mandatno-volilne komisije DZ se bodo danes dogovorili o kandidacijskem postopku za imenovanje teh svetnikov. A svet je kljub temu konstituiran, saj sta imenovani oz. izvoljeni vsaj dve tretjini od števila vseh članov sveta (29), tako da ta lahko deluje.
Spremembe statuta bodo začele veljati po obravnavi in sprejetju na programskem in nato na nadzornem svetu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje