Računsko sodišče je oktobra lani predlogu izvršitve proračuna države za leto 2007 izreklo mnenje s pridržkom. Foto: MMC RTV SLO
Računsko sodišče je oktobra lani predlogu izvršitve proračuna države za leto 2007 izreklo mnenje s pridržkom. Foto: MMC RTV SLO
Janez Janša
V SDS-u, vztrajajo, da je Slovenija v letu 2007 pridelala presežek - ne glede na metodologijo. Foto: MMC RTV SLO
Besedni pingpong med Janšo in Šoltesom

Kot je pojasnil predsednik Računskega sodišča Igor Šoltes, se revizija, ki so jo pripravili, nanaša izključno na državni proračun, ne pa na širši sektor "država". Razlog, da se je presežek v izkazih spremenil v primanjkljaj, je po Šoltesovih besedah neustrezno evidentiranje poslovnih dogodkov - prenosa delnic Telekoma Slovenije na Sod.

Vabljeni k branju:
NSi vztraja: Bil je presežek

Na ta način se je Šoltes, kot pravi, odzval na "različne interpretacije" podatkov o presežku oz. primanjkljaju v predlanskem proračunu države, ki se "pojavljajo v javnosti". Opozoril je, da gre za različne metodologije, pri obravnavi posameznih kategorij pa je državni proračun, ki ga je revidiralo Računsko sodišče, po njegovih besedah najožja.

Janša: Čudno, da se zapleta ravno pri letu 2007
Janez Janša
(SDS) pa vztraja, da je Slovenija v letu 2007 pridelala presežek, "in to ne glede na to, ali se zaključni račun dela in računa po obračunski metodologiji ali po metodologiji denarnega toka". Pri tem je dodal, da je Slovenija po prvi metodologiji zaznala 176 milijonov evrov presežka, po drugi pa 90 milijonov evrov.

Janši se zdi čudno, da Računsko sodišče vztraja pri drugi metodologiji - to je metodologiji denarnega toka - ravno, ko gre za leto 2007, ne pa tudi, ko gre za prejšnja leta, "ko je prihajalo do enako različnih tolmačenj uporabe teh dveh metodologij".

Zaradi zavrnitve zaključnega računa zastala ratifikacija hrvaškega vstopa v Nato
Kot je znano, je DZ v četrtek zavrnil sprejem zaključnega računa predlanskega državnega proračuna prav zaradi mnenja s pridržkom s strani Računskega sodišča. Poslanska skupina SDS-a zato ni hotela sodelovati na glasovanju o ratifikaciji vstopa Hrvaške in Albanije v Nato.

M. N.

Besedni pingpong med Janšo in Šoltesom