Miklič Türkova je dejala, da se kot hči zdravnice, mikrobiologinje in epidemiologinje še posebej zaveda, kako pomembna za zdravje je preventiva. "Srečni smo lahko, da je ta kruta bolezen obvladljiva," je dejala prva dama.
Prva dama podpisala peticijo
Pohvalila je tudi delovanje društva KALA, ki se bojuje proti tej bolezni, in dejala, da predsednica društva Renata Capuder Mermal pa je glede varnosti cepljenja za MMC povedala, da zaupa stroki, saj je bilo po svetu do zdaj razdeljenih že 13 milijonov odmerkov.
Rabite nasvet ginekologa? Povprašajte v MMC-jevi svetovalnici!
Prof. dr. Mario Poljak, predstavnik ECCA za Slovenijo je poudaril, da je rak materničnega vratu najverjetneje edini rak pri človeku, ki bi ga bilo mogoče, v primeru vseh preventivnih dejavnosti skupaj, popolnoma preprečiti. Gre za raka, ki se razvija relativno dolgo, poleg tega pa je eden redkih, pri katerem dvoma o povzročitelju ni. Gre za virus HPV, ki so ga do sedaj odkrili pri prav vsakem primeru te bolezni.
Preventiva prinaša rezultate
Stroka je leta 2004 začela s preventivo proti raku materničnega vratu, saj so ugotovili, da je prišlo do porasta obolelih in da je številka kar petkrat višja od Evropskega povprečja. Preventivni, presejalni program Zora vabi ženske, ki ne obiskujejo ginekologa na preventivne in brezplačne preglede. Rezultati so pokazali, da je število obolelih žensk po uvedbi presejalnega programa močno upadlo. Poleg Slovenije ima presejalne programe le sedem evropskih držav.
Cepljenje naj plača zavarovalnica
MMC je izvedel tudi, da ginekologi močno podpirajo cepljenje proti HPV-ju. Glavni problem naj bi bil na ravni države oz. organov, ki so pristojni za odločanje o cepljenju, saj se iz neznanega razloga še niso "izjasnili". Peticije so po mnenju ginekologov smešne, saj bi to morali urediti pristojni organi, stroške pa mora kriti zavarovalnica.
Cepljenje je najbolj smiselno za deklice, ki še niso bile spolno aktivne, ker še niso prišle v stik z virusom. Primerno se je cepiti tudi kasneje, saj je HPV virusov več vrst, cepivo pa ščiti pred različnimi oblikami virusa. Ginekologi so kot zgornjo starostno mejo tako določili 27 let.
Aleksandra K. Kovač
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje