V prvem stadiju multiple skleroze so se oboleli v eni tretjini primerov pritoževali nad težavami z vidom. Foto: EPA
V prvem stadiju multiple skleroze so se oboleli v eni tretjini primerov pritoževali nad težavami z vidom. Foto: EPA
Multipla skleroza se razvije, ko pride do okvare nevronov v možganih.
Za multiplo sklerozo pogosteje zbolijo ženske, simptomi se pojavijo pri starosti od 20 do 30 let. Foto: RTV SLO

Oboleli za multiplo sklerozo so se v prvem stadiju bolezni velikokrat pritoževali nad izgubo občutka v rokah, nogah ali trupu, je pojasnil Curt Beil iz nemškega združenja nevrologov, ki ima sedež v Neussu.

Pri približno tretjini obolelih se najprej pojavijo težave z vidom, med njimi gre lahko za popolno ali delno izgubo vida ali pa dvojne oziroma zamegljene slike. Po Beilovih besedah lahko med prve simptome prištejemo tudi občutek utrujenosti in pomanjkanje koncentracije. Dodal je, da bi moral vsak, ki ima nekaj od naštetih simptomov dlje časa, obiskati specialista. V večini primerov od pojave prvih simptomov do diagnoze lahko pretečejo tudi tri do štiri leta.

Čeprav trenutno ne obstaja zdravilo, s katerim bi pozdravili bolnika, obolelega za multiplo sklerozo, zgodnje odkritje omogoča lajšanje oziroma zdravljenje simptomov in tako upočasni razvoj bolezni. Beil je še dodal, da se s pravočasno diagnozo in zdravljenjem lahko tudi precej izboljša kakovost življenja pacientov.

Sicer pa je multipla skleroza kronična bolezen, ki prizadene nevtrone v možganih. Pogosto povzroča težave z vidom, depresijo, slabost, težave s koordinacijo in z govorom. V hujših primerih se pojavita tudi oteženo gibanje in invalidnost. Za multiplo sklerozo pogosteje zbolijo ženske, prvi simptomi pa se pojavijo med dvajsetim in tridesetim letom starosti.