V Strategiji za deinstitucionalizacijo v socialnem varstvu za desetletno obdobje je med drugim tudi vzpostavitev Centra za zagovorništvo, ki bo neodvisen od zavodov in vladnih struktur. Nevladniki pravijo, da je to korak v pravo smer. Kot dodajajo, bi morala država tudi zakonske spremembe sprejemati z njihovim soglasjem.
Osebe z oviro imajo pogosto občutek, da le na formalni ravni sodelujemo z odločevalci pri zakonskih spremembah, pravi Mateja Toman z Nacionalnega sveta invalidskih organizacij, ki pravi, da državi to obvezo nalaga Konvencija o pravicah invalidov. "Zdaj se nam dogaja to, da smo povabljeni k sodelovanju, a se v končnih rešitvah tega našega sodelovanja sploh ne opazi. To je prvi korak. Da smo ne samo poslušani, ampak tudi slišani, in da smo prepoznani kot kvalificiran sogovornik," je dejala.
Če so invalidi še kolikor toliko vključeni v pogovore z odločevalci, pa osebe s težavami v duševnem zdravju nimajo te sreče. Tako pravi Tone Vrhovnik Straka iz Društva Poglej in dodaja, da bi morali vzpostaviti sistem vrstniške podpore uporabnikov, da bi ti dobili avtonomijo, kar "dokazano, povsod drugje po svetu pomaga pri zmanjševanju stroškov, pri zmanjševanju ponovnih sprejemov na psihiatrijo, celo – upam – pri zmanjševanju števila samomorov v neki skupnosti."
Z ureditvijo osebne asistence in mrežo podpornih oseb je šla država v pravo smer zagotavljanja človekove avtonomije, meni direktor Varstveno-delovnega centra Tončke Hočevar Ljubljana Slavko Bolčević.
Socialno vključevanje invalidov je dobra praksa predvsem za tiste, ki uporabljajo zavodske storitve le osem ur na dan. "Preostalih 16 ur so dejansko prepuščeni družini ali pa v nekaterih primerih tudi sami sebi. Tako da so te podporne osebe res zelo dobrodošle in sistemsko je to resnično dobra rešitev," je izjavil Bolčević.
Sogovorniki sicer poudarjajo, da so na tem področju ključni kadri, ki pa jih že danes primanjkuje.
O vzpostavljanju centra za zagovorništvo in ustreznih zakonskih podlagah za deinstitucionalizacijo so govorili tudi v oddaji Studio ob sedemnajstih. Vabljeni k poslušanju (kliknite spodaj)!
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje