V šolske klopi na vzhodu države, kjer se bodo zimske počitnice začele prihodnji teden, so se na prvi dan ukinitve samotestiranja v šolo vrnili tudi tisti učenci, ki so se šolali od doma, ker se niso želeli testirati na novi koronavirus.
Načeloma zdaj v šolo prihajajo tudi tisti otroci, ki prej niso hodili zaradi samotestiranja, je pojasnil ravnatelj II. osnovne šole Celje Igor Topole. Kot je povedal, je tega zelo vesel. V začetku samotestiranja novembra lani je šolo, ki jo obiskuje 485 učencev, nehalo obiskovati precej učencev, je dejal. Po njegovih besedah se je v prvih 14 dneh to število prepolovilo, na koncu je bilo osem takih, ki se niso želeli samotestirati. "Starši so prepričani, da testiranje otroku škodi, zdaj, ko tega ni več, so seveda zainteresirani, da jih pošljejo v šolo," je povedal.
Strinja se s predsednico Zveze srednjih šol in dijaških domov ter ravnateljico Strokovnega izobraževalnega centra Ljubljana Fani Al Mansour, ki je za Televizijo Slovenijo dejala, da bi sproščanje moralo zajemati tudi maske v razredih. "Če bi mene vprašali, bi rekel maske dol, pa se dajte samotestirat trikrat na teden, da pošljemo vseeno tistega domov, ki kaže znake okuženosti," je še dodal Topole.
V III. gimnaziji Maribor po besedah ravnateljice Marije Lešer niso imeli nobenega dijaka, ki zaradi nestrinjanja s samotestiranjem ne bi hodil v šolo. Bila je ves čas za to, da se samotestiranje opravlja doma, ker so ga opravljali odgovorno. "Nato smo, kot je bilo zaukazano, samotestiranje opravljali v šoli in nekako živeli tudi s tem. Nismo pa imeli otrok, ki ne bi v šolo prihajali zaradi te zadrege," je dejala.
Samotestiranje po njenem mnenju ni bilo nekaj strašnega, zato odprave tega ukrepa ne čuti kot nekaj zelo pomembnega za šolo. "Še vedno so maske v razredih, mehurčki in še kup drugih stvari." Lešer je predvsem izpostavila maske, ki vplivajo na odnose v šoli. "Očesni stik, neverbalna komunikacija, nekomu se prijazno nasmehneš ..." Obenem je dodala, da so dijaki iz istega mehurčka pri športni vzgoji brez mask, medtem ko jih v razredu morajo nositi.
Na ljubljanski filozofski fakulteti ne zaznavajo bistvene razlike med številom študentov na fakulteti pred sproščanjem ukrepov in po njem. "Zaščitne maske bomo na fakulteti uporabljali, dokler bo to predpisano oz. potrebno," je za STA sporočila dekanja Mojca Schlamberger Brezar.
Tudi na ljubljanski ekonomski fakulteti ni nobene razlike pri obisku predavanj pred ukinitvijo testiranja in po njem. "Študenti se že več kot leto dni redno držijo vseh navodil, jih spoštujejo in hodijo na predavanja," je za povedala Dušica Vehovar Zajc. Študenti so imeli možnost brezplačnega testiranja na parkirišču, tudi sicer na fakulteti niso imeli težav z izpiti, čeprav so nekateri potekali v živo, drugi po spletu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje