Finančna in gospodarska kriza je v letu 2009 upočasnila priseljevanje v Slovenijo, hkrati pa pospešila odseljevanje iz nje. Kot ugotavljajo statistiki, se je vpliv krize začel odražati na priseljevanju od drugega četrtletja dalje, potem ko se je v prvih treh mesecih lani v Slovenijo priselilo 10.000 tujcev, kar je največ do zdaj.
Tujci se v našo državo priseljujejo zaradi dela in zdaj, ko ni dela, je večje tudi odseljevanje iz Slovenije, je na novinarski konferenci v Ljubljani dejala namestnica generalne direktorice državnega statističnega urada Genovefa Ružić.
Število prebivalcev Slovenije se je sicer lani znova povečalo, a za tretjino manj kot v letu prej, je povedala Janja Povhe z oddelka za demografske statistike na statističnem uradu. Število prebivalcev naše države se je lani povečalo za 14.600, potem ko je leto 2008 v slovenski demografski statistiki zapisano kot leto največje rasti števila prebivalstva.
Vrata so se odprla z EU-jem
Priseljevanje tujcev v Slovenijo se je začelo povečevati po vstopu v EU leta 2005. Samo v zadnjih dveh letih se je število prebivalcev Slovenije na račun selitvenega prirasta povečalo za približno 30.000, torej za manjše slovensko mesto.
V lanskem prvem četrtletju se je v Slovenijo priselilo 10.007 tujcev in iz nje odselilo 3.682 ljudi, že v prihodnjih treh mesecih pa se je selitveni prirast več kot prepolovil. Upadanje se je nadaljevalo tudi v preostanku leta, s tem pa je večjo vlogo v rasti števila prebivalcev dobil naravni prirast. Naravni prirast je tako lani znašal 2.874 prebivalcev, selitveni pa 11.740.
Na prvi dan leta 2010 je imela Slovenija 2.046.976 prebivalcev. Med njimi je bilo štiri odstotke tujcev, ob čemer se je v zadnjem četrtletju lani prvič po koncu leta 2004 zmanjšalo število moških s tujim državljanstvom, hkrati pa povečalo število žensk s tujim državljanstvom.
Med priseljenimi v Sloveniji prevladujejo mlajši moški, večinoma z namenom zaposlitve in sezonskega dela, je še povedala Janja Povhe. Največ jih je našlo zaposlitev v gradbeništvu, zato je bil konec leta 2007 vsak tretji zaposleni v slovenskem gradbeništvu rojen zunaj Slovenije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje