Sanader je prav tako izjavil, da se prijateljstvo med državama ne bo kupovalo z ozemljem, čeprav med njima obstajajo odprta vprašanja in spori. Foto: EPA
Sanader je prav tako izjavil, da se prijateljstvo med državama ne bo kupovalo z ozemljem, čeprav med njima obstajajo odprta vprašanja in spori. Foto: EPA
Piranski zaliv
Sloveniji diši sodišče v Ženevi, Hrvaški pa v Hamburgu. Foto: RTV SLO
Sanader in Mesić diplomatska

Izjave slovenskega zunanjega ministra Dimitrija Rupla, ki je v petek hrvaški predlog za posredovanje hamburškega sodišča za pomorsko pravo označil kot nesprejemljiv, je Sanader za nacionalni HRT ocenil kot neuradno stališče. "Če bo takšno tudi uradno stališče slovenske vlade, se bomo zagotovo še srečali in se pogovorili," je še dejal hrvaški premier.

Poudaril je, da sta sosedi prijateljski državi, ki si delita preteklost in evropsko prihodnost.

Mesić vztraja pri Hamburgu
Na Ruplove besede se je odzval tudi hrvaški predsednik Stipe Mesić. Ta je prepričan, da je Mednarodno sodišče za pomorsko pravo v Hamburgu najboljša rešitev: "V vsakem primeru je najboljša rešitev, da to odprto vprašanje rešijo sodne oblasti, ker je bilo tudi sodišče na čelu z Badinterjem (francoskim pravnikom Robertom Badinterjem, op. p.) - ki je nedvomno velik pravnik, njegova komisija pa se je dokazala, ko je določala meje republik nekdanje Jugoslavije, ki so zdaj meje novih držav - velika avtoriteta in jaz nimam nanj nobenih ugovorov. Ampak menim, da je, kar se tiče morskih meja, to pa je primarno, boljša rešitev sodišče v Hamburgu." Mesićevo mnenje deli tudi predsednik hrvaškega sabora Vladimir Šeks.

Janša: Nadaljevanje pogovorov še ta mesec
Slovenski premier Janez Janša je v soboto sicer potrdil, da je Zagreb odgovoril na vse štiri predloge za rešitev odprtih vprašanj med državama.

Premier je dejal, da bosta vladi obeh držav še ta mesec začeli nadaljnja usklajevanja predlogov in da bi lahko vsaj na nekaterih področjih storili pomembne korake naprej. "Dvomim, da na vseh, lahko pa tudi na nobenih. Težko je biti popoln optimist, ampak sem kljub temu optimistični realist," je poudaril.

Janša se ni želel izreči o nasprotovanju Hrvaške, da bi odprta vprašanja reševali pred sodiščem Ovseja, češ da je to "znano dejstvo in da ga nima smisla komentirati".

Sanader in Mesić diplomatska