Hrvaška zunanja ministrica Kolinda Grabar Kitarović je slovenskemu zunanjemu ministru Dimitriju Ruplu poslala uradni predlog, da naj bi vprašanje razmejitve na morju obravnaval kakšen mednarodnopravni organ. Zunanje ministrstvo bo hrvaško pobudo podrobno preučilo.
Sanader je v predstavitvi pogledov hrvaške vlade na slovenski zakon o razglasitvi ekološke cone in epikontinentalnega pasu v Jadranu v saboru večkrat zagotovil, da Slovenija tega območja nima in da je posegla na hrvaško ozemlje.
Hvala Sloveniji za pomoč
Poslancem se je zahvalil za podporo vladi pri načrtih, da bi določitev meje na morju prepustili mednarodni arbitraži. Sanader je poslancem priporočil, naj podprejo tudi morebitno razširitev arbitraže na druge točke, če bo Slovenija to zahtevala. Sanader se je sicer zahvalil Sloveniji za podporo ob začetku pristopnih pogajanj z Evropsko unijo.
V četrtek še deklaracija o coni
Sabor bo sicer v četrtek razpravljal o slovenski razglasitvi ekološke cone in epokontinentalnega pasu v Jadranu. Po pričakovanjih naj bi sprejel tudi deklaracijo, s katero bo slovensko ekološko cono razglasil za nično.
Rudolf: V Evropi se vam bodo smejali
Hrvaška strokovna javnost v odzivu na slovensko odločitev o razglasitvi epikontinentalnega pasu meni, da to mednarodnopravno ni mogoče.
Udeleženci oddaje hrvaške nacionalne televizije Otvoreno so povedali, da gre za prvi primer, da je država z zakonom razglasila epikontinentalni pas, in hkrati za prvi primer, da država članica Evropske unije vstopa na območje, na katerem ima druga država suverene pravice.
Profesor mednarodnega prava Davorin Rudolf je povedal, da epikontinentalnega pasu ni treba razglašati, ker ga obalna država samodejno ima. Prav tako po njegovem mnenju nobena od držav ne bi smela prehajati sredinske črte, dokler vprašanje meje ni določeno. Dodal je, da se bodo Sloveniji v evropskih strokovnih krogih zaradi novega zakona posmehovali.
Predstavnik zunanjega ministrstva Damir Kušen pa je dejal, da je razglasitev slovenskega zakona pripeljala do točke, ko je treba razmejitev doseči na podlagi mednarodnopravnega modela.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje