Izvršni odbor LMŠ-ja je v ponedeljek opravil razpravo o volilni kampanji in doseženem volilnem izidu na parlamentarnih volitvah.
Stranka je dosegla precej slabši izid kot leta 2018, ko se je na volitve v DZ podala prvič in jo je podprlo 12,6 odstotka volivcev, kar ji je v DZ-ju prineslo 13 poslanskih sedežev. Marjanu Šarcu je takrat kot predsedniku drugouvrščene stranke po koalicijskih pogajanjih uspelo sestaviti prvo manjšinsko vlado v Sloveniji.
Golubović: Dogajanje v stranki je živahno
Kljub doseženemu izidu pa predsednik še uživa podporo članstva, je v izjavi za Slovensko tiskovno agencijo zatrdil vodja poslancev LMŠ-ja Brane Golubović. Kot je dodal, je dogajanje v stranki "živahno", a je to po njegovih besedah običajno za dogajanje v liberalni stranki.
V ponedeljek je analizo volilnih izidov opravil že izvršni odbor stranke, po Golubovićevih besedah pa se bodo sestali tudi tisti, ki so kandidirali na listi stranke.
Sodelovanje v prihodnji izvršni oblasti?
Golubović se je odzval tudi na napovedi, da bo najverjetnejši kandidat za mandatarja, predsednik stranke Gibanje Svoboda (GS) Robert Golob, pri oblikovanju nove vlade sodeloval tudi z LMŠ-jem. Kot je zatrdil, se uradni pogovori med strankama na to temo še niso začeli. "V tem trenutku želimo v LMŠ-ju do konca odgovorno odpeljati mandat in to je to," poudarja.
Po njegovih besedah je zdaj prednostna naloga, da Slovenija v najhitrejšem času dobi vlado, "ki bo gledala prek enega mandata in se bo znala soočiti z izzivi, ki so pred nami". To je, kot je zatrdil, pomembno tudi za LMŠ, morebitno povezovanje, sodelovanje oz. združevanje pa bo na vrsti v naslednji fazi.
O sodelovanju strank, ki so ostale zunaj parlamenta, je Golob danes po prvih uradnih koalicijskih pogajanjih dejal, da bodo te v kvoti Gibanja Svoboda, z njimi pa se bodo na začetku pogovarjali sami. Dejal je, da se uradni pogovori o tem še niso začeli. Tega, ali bosta v vladi tudi predsednica SAB-a Alenka Bratušek in Šarec, Golob ni želel komentirati.
Golubović je dejal le, da ko in če bo stranka dobila povabilo, da predlaga kakšnega ministrskega kandidata, se bodo o tem tudi pogovorili.
Morebitno združevanje
O morebitnem združevanju GS-ja z LMŠ-jem in tudi SAB-om je poudaril, da je proces združevanja, če se bo to zgodilo, proces, ki traja nekaj mesecev, potrditi pa ga morajo tudi organi vseh vpletenih strank. Kot je spomnil Golubović, je Golob v več javnih nastopih nakazal, da se želi povezovati, s tem pa po Golubovićevi oceni nakazal, da verjame v vključevanje in da slednje pomeni razvoj. Sam je naklonjen konsolidaciji slovenskega liberalnega bloka.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje