Z zakonom o razvojni podpori koroški regiji v obdobju 2011-2016 naj bi država regiji in njenim prebivalcem pomagala ublažiti posledice gospodarske in finančne krize, je povedal prvopodpisani Miro Petek.
Na novinarski konferenci je Petek pojasnil, da se je po stečaju slovenjgraškega Preventa brezposelnost na Koroškem občutno povečala in v povprečju dosegla 15 odstotkov, v posameznih občinah pa se giblje celo med 17 in 18 odstotki. Svet koroških občin je avgusta od vlade zahteval, naj pripravi zakon o razvojni podpori Koriški, tovrstno zahtevo pa je na vlado naslovil tudi slovenjgraški župan in poslanec DeSUS-a Matjaž Zanoškar.
Ker se vlada na zahteve ni odzvala, je poslanska skupina SDS-a sama pripravila predlog zakona o razvojni pomoči Koroški, ki teži k podobnim ciljem kot intervencijski zakon za Pomurje, je pojasnil Petek. Ključni cilji zakona so odpiranje novih in ohranjanje obstoječih delovnih mest ter spodbujanje dejavnosti, ki prinašajo višjo dodano vrednost in razvijajo primerjalne prednosti regije.
Med ukrepi za pomoč Koroški predlagajo izvedbo programa spodbujanja konkurenčnosti regije, spodbude za zaposlovanje, davčne olajšave za naložbe ter prednostno obravnavo programov in projektov iz koroške regije pri kandidiranju za sredstva iz nacionalnih programov in programov evropske kohezijske politike.
Dobrih 220 milijonov zakonskih obveznosti in rebelans
Ob morebitni uveljavitvi zakona bi sledile neposredne finančne obveznosti za odhodke proračuna v obdobju 2011-2016, ki skupaj znašajo 222,2 milijona evrov. "Za to bi bil seveda potreben takojšnji rebalans proračuna za leto 2011, da bi lahko že za prihodnje leto pravočasno zagotovili sredstva, ki so predvidena in ki so potrebna po tem zakonu. Skratka, treba bi bilo zelo hitro ukrepati," je povedal Petek.
"Mi smo čakali, da bi se vlada sama odzvala na zahteve njenih koalicijskih poslancev, na zahteve sveta koroške regije in 12 koroških občin, vendar se po več kot mesecu dni to ni zgodilo," še pravi Petek in dodaja: "Časa za Koroško in Korošce pa enostavno ni več."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje