Sodne dvorane so te dni prazne, saj sodniki opravljajo le nujne zadeve. Foto: MMC RTV SLO
Sodne dvorane so te dni prazne, saj sodniki opravljajo le nujne zadeve. Foto: MMC RTV SLO
Janja Roblek
Janja Roblek pravi, da so že razmišljali o nadaljnjih ukrepih, če stavka ne bo uspešna. Foto: MMC RTV SLO
Konec sodniške stavke

Okoli 80 odstotkov slovenskih sodnikov je še zadnji dan stavkalo. Stavkovni odbor pravi, da ni dobil nobene ponudbe vladne strani.

Za stavkovni odbor bi bila stavka, ki se je, uspešna samo, če bi dobili ponudbo vlade, ki bi se približala ali pa izpolnila stavkovne zahteve. Po besedah predsednice stavkovnega odbora Janje Roblek pa od vlade med stavko niso dobili še nobene ponudbe.

Sodniki so v času stavke delali samo v nujnih zadevah, večina obravnav je bila preklicanih, sodniki pa so delovni dan preživieli ob preučevanju strokovne literature.

Stavkovni odbor bo pripravil analizo in ugotovitve predstavil javnosti. Roblekova je pojasnila, da so že razmišljali o nadaljnjih ukrepih, če stavka ne bo uspešna. Pojavljajo se različni predlogi, med katerimi je omenila, da takoj po koncu stavke, in ko je to po zakonu mogoče, začnejo stavko, ki pa ne bo več opozorilna, ampak dejanska stavka.

Možnost ostrejše stavke še pred počitnicami
To po njenih besedah pomeni, da bodo sodniki do izpolnitve zahtev opravljali delo le v okviru pričakovanega obsega dela. "Torej nič več Lukende. Skratka, da delamo samo toliko, kolikor nam predpisujejo merila sodnega sveta," je pojasnila in dodala, da so mogoče tudi druge oblike stavke.

Člani društva bodo o teh predlogih odločali že na izrednem občnem zboru, o predlogih pa bodo odločali tudi nečlani in tisti, ki jih na občnem zboru društva ne bo, je dejala Roblekova. Zaostrovanje stavke bi se lahko začelo še pred sodnimi počitnicami, ki so med 15. julijem in 15. avgustom

Konec sodniške stavke