Spregovoril je nekdanji član Teritorialne obrambe Jadran Rudec, ki trdi, da je sodeloval pri urjenjih t. i. hosovcev ali samooklicanih ustašev Dobroslava Parage po navodilih nadrejenih v TO-ju in na obrambnem ministrstvu, je na tiskovni konferenci dejal poslanec Zaresa Tadej Slapnik.
Pričanje in nekateri dokumenti naj bi dokazovali, da je v nasprotju s pojasnili Janeza Janše, tedanjega obrambnega ministra, urjenje ni potekalo s prostovoljci z vsega sveta, temveč z s strankarsko gverilsko silo s sosednje Hrvaške. Za urjenje je po Slapnikovih besedah vedel in ga tudi obiskal tedanji vodja vojaške obveščevalne službe Andrej Lovšin. Kot izhaja iz magnetograma Rudčeve izjave, so takrat urili "pripadnike prostovoljnih enot, od organiziranih prostovoljnih enot z območja Hrvaške, ki so sicer imeli za ustaše oziroma hosovce, za nas to ni bilo pomembno." Za Rudca takrat to ni bilo pomembno, ker so izvajali ukaze nadrejenih.
Janša je v državnem zboru po Slapnikovem navajanju dejal, da so urili samo izbrane prostovoljce, ki so sami prihajali v Slovenijo, z namenom diverzantske akcije na letališče JLA v Bihaču. Taka obrazložitev je po Slapnikovem mnenju najmanj neumna, saj je imela JLA tedaj na voljo tudi druga letališča, poleg tega pa se čudi Janševemu sklicevanju na preiskavo, ki jo je izvedla hrvaška vlada. Ta naj bi dokazovala, da se na slovenskem ozemlju niso urile paravojaške enote.
Domnevni izkupiček: pol milijona mark
Urjene osebe so po besedah Rudca oblekli v uniforme Teritorialne obrambe, jih opremili s puškami in jih izurili, Slapnik pa je predstavil domnevne cene postopka: 5.000 tedanjih nemških mark za urjenje ter 1.200 mark za orožje. Ker je bilo v prvi skupini teh hosovcev vsaj 80, izkupiček znaša 496.000 nemških mark.
Slapnik bo na ministrstvo za obrambo zastavil poslansko vprašanje, kdo je zagotovil opremo, kdo je prejel izkupiček in za katere namene je bil ta denar porabljen. "Prihajamo do neposrednega suma vojnega dobičkarstva," je izjavil. Ker je Slapnik v poročilih medijev iz tistega časa zasledil, da je imel Paraga tudi slovenski potni list, bo od vlade želel izvedeti, kdo in zakaj je Paragi podelil slovensko državljanstvo.
Dodal je še, da je urjenje potekalo od junija do avgusta 1991 še pred sklepom slovenskega predsedstva o pomoči Hrvaški.
O članstvu v koaliciji v sredo
Na novinarsko vprašanje, kako bo stranka Zares ravnala, če bodo zakoni na t. i. superreferendumskem dnevu to nedeljo padli, pa je Slapnik dejal, da se bo stranka o morebitnem izstopu iz koalicije odločala na svetu prihodnjo sredo. Kot je znano, naj bi še pred soboto uradno odstopil tudi predsednik stranke Gregor Golobič z mesta ministra za visoko šolstvo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje