Zunanji minister Dimitrij Rupel je hrvaški predlog označil kot presenečenje. Nenavadna se mu zdi tudi ideja, po kateri bi vprašanje razmejitve prenesli na neko mednarodno pravosodno telo.
Po njegovem mnenju bi Hrvaška s predlogom o arbitraži želela zapreti poglavje o meji na kopnem in odpreti vprašanje na morju. Pogovarjati pa se je treba o celotni meji.
Slovenija se ne boji arbitraže in se nanjo že dlje časa pripravlja, zbranih pa ima tudi že precej dokumentov. Rupel dodaja, da so po začetku pristopnih pogajanj Hrvaške in EU-ja nastale razmere, v sklopu katerih lahko Slovenija pokaže, kje so napake in težave s sosedo. Po njegovem mnenju ni potrebe po naglici, zato ne vidi razloga, zakaj bi hiteli z arbitražo.
Spomin na sporazum Drnovšek - Račan
Premier Janez Janša je Hrvaško opozoril, da potrebuje soglasje vseh članic EU-ja. Hrvaška politika mora zato upoštevati, da bo potrebna večinska podpora slovenske javnosti hrvaškemu članstvu v Uniji. Dodal je še, da bi se lahko ratifikaciji hrvaške pristopne pogodbe v slovenskem parlamentu zgodilo enako, kot se je v hrvaškem saboru v zvezi z neratifikacijo sporazuma Drnovšek - Račan.
Strokovnjaki o možnostih arbitraže
Strokovnjaki za mednarodno pravo opozarjajo, da imata Slovenija in Hrvaška na voljo več možnosti glede izbire arbitražnega telesa.
Patrick Vlačič, predavatelj s Fakultete za pomorstvo, je kot najprimernejše označil Meddržavno sodišče v Haagu, ki ima bogate izkušnje in je najcenejše v primerjavi z drugimi možnostmi.
Z njim se je strinjal tudi strokovnjak za mednarodno pravo Miha Pogačnik, medtem ko se strokovnjak za pomorsko pravo Marko Pavliha zavzema za ad-hoc arbitražo, sestavljeno prav za ta primer.
Vsi trije pa se strinjajo s pravilnostjo sprejetja zakona o razglasitvi ekološke cone, ki kljub različnemu mnenju o njegovi teži po mnenju strokovnjakov izboljšuje pogajalska izhodišča slovenske države.
Odzivi slovenske politike
Odzivi slovenske politike na hrvaški predlog o arbitraži so si zaenkrat enotni - predmet arbitraže mora biti celotna meja s Hrvaško.
Arbitraža o meji s Hrvaško je možna pot, a z njo ni potrebno hiteti, je dejal predsednik DeSUS-a in obrambni minister Karl Erjavec. Predsednik SD-ja Borut Pahor pa je dejal, da je arbitraža v razmerah, ko se hrvaška stran odreka nadaljnjemu dvostranskemu iskanju rešitev, edina in tudi sprejemljiva možnost.
Tudi v SLS-u se strinjajo, da predlog arbitraže ne more biti le razmejitev na morju v Piranskem zalivu. V NSi-ju pa tudi dodajajo, da se arbitraže ne bojijo. V SDS-u pa še opozarjajo, da arbitraža ni najbolj poceni in hitra rešitev. Arbitražo pa pozdravlja tudi Zmago Jelinčič (SNS).
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje