Slovenija je s tem prvič v svoji zgodovini uradno vstopila v tekmo za vodilni položaj svetovne organizacije, za katerega se bo potegovala množica drugih kandidatov.
Uradne kandidature so do zdaj pred Slovenijo vložile že Makedonija, ki je predlagala nekdanjega predsednika generalne skupščine ZN-a Srgjana Kerima, Hrvaška, ki v boj pošilja prejšnjo zunanjo ministrico Vesno Pusić, in Črna gora, ki je predlagala nekdanjega premierja Igorja Lukšića.
Kandidatur bo še več in ne bodo omejene le na vzhodnoevropsko regionalno skupino sistema ZN-a, ki do zdaj še ni dala generalnega sekretarja in bi neformalno morala zdaj priti na vrsto. Od držav, ki ne spadajo v to skupino, je namero o prijavi kandidature izrazila Portugalska, ki bo kandidirala z nekdanjim visokim komisarjem ZN-a za begunce.
Odločitev v rokah velike peterice
Generalna skupščina ZN-a je sredi decembra lani prvič do zdaj nekoliko bolj formalizirala postopek izbire generalnega sekretarja, ki sicer ostaja v rokah petih stalnih članic Varnostnega sveta ZN-a: ZDA, Rusije, Kitajske, Velike Britanije in Francije.
Države je pozvala, naj vložijo kandidature ustreznih osebnosti, ki se bodo potem predvidoma aprila začele predstavljati članicam Generalne skupščine ZN-a v New Yorku. Slovenska vlada je nekaj dni pozneje sklenila, da podpre kandidaturo nekdanjega slovenskega predsednika Türka.
Najustreznejšega kandidata za naslednika Ban Ki Muna bo izbral Varnostni svet in ga predlagal v potrditev Generalni skupščini ZN-a, postopek pa bo predvidoma sklenjen že jeseni, če seveda ne bo zapletov. Možnost je tudi, da bo Ban dobil naslednico, saj so se okrepili pozivi, da je poleg vzhodnoevropske skupine napočil tudi čas za žensko na čelu ZN-a. To sicer ni formalni pogoj in tekma je še naprej popolnoma odprta.
Vendar pa se tudi predvsem zaradi tega ugiba, da ima največ možnosti za položaj generalna direktorica Unesca in nekdanja zunanja ministrica Bolgarije Irina Bokova, ki je ženska iz vzhodne Evrope. A ob njej je potencialna kandidatka tudi evropska komisarka Kristalina Georgijeva, ki prihaja iz iste države - zato se bo morala najprej Bolgarija odločiti za eno ali drugo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje