Janez Janša: Slovenija ne beži od arbitraže. Foto: RTV SLO
Janez Janša: Slovenija ne beži od arbitraže. Foto: RTV SLO
Dimitrij Rupel
Rupel meni, da arbitraža ne rešuje aktualnih težav. Foto: RTV SLO
Janez Drnovšek
Drnovšek je prepričan, da bo morebitna arbitraža upoštevala sporazum med njim in Račanom iz leta 2001. Foto: RTV SLO
Anton Rop
Rop je spomnil na hrvaške obljube ob menjavi slovenske vlade. Foto: RTV SLO

Do zdaj so bili vsi ti predlogi načelni, zato jih tudi ni mogoče komentirati drugače kot načelno, je še dodal predsednik vlade.

Ob tem je poudaril, da Slovenija ne beži pred arbitražo, in izrazil prepričanje, da ima Slovenija močne argumente. Premier je izpostavil, da govoriti samo o arbitraži še nič ne pomeni, saj se je treba dogovoriti še za predmet arbitraže, arbitra in za številne druge okoliščine.

Rupel ne nasprotuje arbitraži
Zunanji minister Dimitrij Rupel je dejal, da Slovenija ne nasprotuje arbitraži, vendar pa se zaveda zapletenosti njene izvedbe. Gre za dolgotrajen postopek, saj se je potrebno pogajati in dogovoriti o številnih elementih arbitraže, pravi Rupel. Po njegovem mnenju je arbitraža lahko primerna za dolgoročno rešitev, ki pa ne rešuje aktualnih zapletov.

Minister je še enkrat poudaril, da Slovenija tovrstnega predloga od hrvaške strani uradno še ni prejela. Opomnil je še, da Hrvaška zamuja predvsem pri dogovarjanju z Evropsko komisijo glede izvedbenih pravil ribolovnega dela Sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju, saj je ta zdaj v pristojnosti Unije.

Drnovšek: Vlada naj oceni stanje
Predsednik države Janez Drnovšek je vlado pozval, naj oceni, ali so pogajalske možnosti s Hrvaško do konca izkoriščene ali ne. Drnovšek je dejal, da je bila arbitraža vedno ena od možnosti, ki se jo uporabi, ko obe strani ocenijo, da ni možnosti, da bi prišli do nekega sporazuma.

Leta 2001 so se pogovarjali o tem, da bi šli na arbitražo, nato pa je takratni hrvaški premier Ivica Račan dejal, da bi poskusili oblikovati sporazum, kar se je tudi zgodilo, je pojasnil predsednik.

Drnovšek pravi, da sporazum še vedno obstaja in ga bo morebitna arbitraža upoštevala, saj je to najdlje, do koder so lahko prišli.

Rop: Dogovor na Brionih polom
Predsednik LDS-a Anton Rop je ponudbo hrvaškega premierja Sanaderja o arbitraži označil kot neuspeh slovenske politike do sosede. Prizanesljiv ni bil niti do brionske izjave, ki jo je označil za polom, saj je obljubljala pospešeno reševanje odprtih vprašanj.

SD predlaga posvet in izraža podporo
SD predlaga posvet vseh parlamentarnih strank o arbitraži. Arbitražo v tej stranki tudi podpirajo, če vlada na skupnem sestanku ne bi imela nič proti hrvaškemu predlogu.

Ali podpirate mednarodno arbitražo o meji na morju?
- Da 71 %
- Ne 20 %
- Ne morem se odločiti 9 %

n = 602
Izidi spletne ankete

SNS poziva k odločnem zastopanju interesov
V SNS-u vlado pozivajo, naj začne odločno zastopati interese Slovenije. Po njihovem mnenju morajo slovenski diplomati dejstvo, da je Slovenija država z odprtim izhodom na morje, braniti za vsako ceno.

SLS za stanje z dne 25. 6. 1991
SLS v primeru arbitraže pričakuje težave pri dogovoru glede predmeta arbitraže in arbitrih. Od Hrvaške pričakujejo, da ne bo več preprečevala stanja z dne 25. 6. 1991.