Nova merjenja javnega mnenja zdaj upoštevajo tudi nove igralce na političnem prizorišču. Fakulteta za uporabne družbene študije v Novi Gorici je zato opravila posebni Slovenski utrip, volivce pa je po telefonu anketirala med 20. in 21. oktobrom.
62 odstotkov jih pravi, da se bodo zanesljivo udeležili volitev, 13 odstotkov jih bo verjetno šlo volit, 16 odstotkov jih je odločenih, da na volišče ne gre, 9 odstotkov pa jih še ne ve.
Vabljeni k branju:
Oktobrski Slovenski utrip
Oktobrski Politbarometer
Septembrski Slovenski utrip
Neopredeljenih je več kot pol vprašanih
15,5 odstotka vprašanih bi volilo SDS, 8,3 odstotka Stranko Zorana Jankovića, 6,1 odstotka Stranko Gregorja Viranta, 3 odstotke bi obkrožilo listo SD-ja, 2,3 odstotka DeSUS, 2,1 odstotka SNS, 1,6 odstotka SLS, prav toliko tudi LDS, 1,5 odstotka NSi, 0,5 odstotka bi jih izbralo SMS Zelene, 0,2 odstotka Zares, enak odstotek vprašanih bi se odločil za Stranko TRS, 0,1 za Gibanje za Slovenijo. "Ne vem, koga bi volil," pa je odgovorila več kot polovica anketiranih (52,3 odstotka).
Od tistih, ki bodo zanesljivo odšli na volitve, pa bi jih 19,5 odstotka volilo SDS, 8 odstotkov Stranko Zorana Jankovića, 6,4 odstotka Stranko Gregorja Viranta, 3,4 odstotka SD, 2,5 odstotka DeSUS, sledijo SLS (2,1 %), SNS (2,1 %), NSi (2 %), LDS (1,3 %), SMS Zeleni (0,7 %), Zares (0,2 %), TRS (0,2 %), Gibanje za Slovenijo (0,2 %), katero drugo opcijo (0,9 %). 48,2 odstotka pa jih še ne ve.
Kdo bi prišel v parlament?
Fakulteta je iz rezultatov, ki so jih pridobili le od opredeljenih volivcev, naredila tudi projekcijo, kako bi se ti odstotki pretvorili v poslanske sedeže. SDS-u bi pripadlo 37 poslancev, Stranki Zorana Jankovića 15, Stranki Gregorja Viranta pa 12. SD bi dobil sedem mandatov, DeSUS pet, SLS, SNS in NSi pa štiri.
Za ogled rezultatov ankete kliknite na graf. Vir: FUDŠ
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje