Z geslom Podajmo si roke za zdravo srce Društvo za zdravje srca in ožilja poudarja, da pri spodbujanju zdravega življenjskega sloga lahko posamezniku pomagajo politika, zdravstvo, šolstvo, strokovne in laične institucije ter družina.
Bolezni srca in ožilja so najpogostejši vzrok smrti na svetu, saj terjajo kar 17,5 milijona življenj, 80 odstotkov tega v slabo in srednje razvitem svetu. Svetovno združenje prav tako opozarja, da je na svetu trenutno 155 milijonov pretežkih otrok.
V Sloveniji je stopnja umrljivosti zaradi bolezni srca in ožilja padla na 38 odstotkov, a je še vedno visoka, opozarjajo pri Društvu za zdravje srca in ožilja. Zdrav življenjski slog vpliva na zdravje srca in ožilja ter zmanjšuje pojavnost drugih kroničnih bolezni, poudarjajo na svoji spletni strani.
Na dan srčni infarkt ali nenadni srčni zastoj prizadane 10 Slovencev. Prva pomoč očividcev ob posameznikovi nenadni slabosti je zato ključnega pomena. Rdeči križ Slovenije in Val 202 sta zato v teh dneh organizirala akcijo brezplačnega učenja postopkov oživljanja.
Srce je neprecenljivo
Resnosti in širine srčnih težav se zaveda ves EU, zato je bila sredi junija v Bruslju podpisana Evropska listina za srce, pomemben krovni dokument za preprečevanje srčnih in žilnih bolezni. Skupaj jo je podpisalo 14 strokovnih in organizacij civilne družbe s področja zdravja srca, ki bodo združile napore za boj proti evropskemu ubijalcu številka ena, kot je zapisano na spletni strani društva. Srčno-žilne bolezni so vzrok za okoli polovico smrti v Evropi, preračunano v strošek, pa EU stanejo okoli 169 milijard evrov letno.
Cilj dokumenta je dejansko znižati breme srčnih in žilnih bolezni v evropski skupnosti in v širši evropski regiji ter znižati nepravičnost in neenakopravnost pri ogroženosti z boleznimi, tako znotraj posamezne države kot med državami. Listina poudarja pomen delovanja vsake posamezne vlade, ki naj v sodelovanju z nevladnimi organizacijami in organizacijami za javno zdravje zagotovi politiko, s katero podpira nudenje pomoči vsem prebivalcem pri sprejetju in vzpostavitvi zdravih življenjskih vzorcev.
Ne tobaku, alkoholu in čezmerni teži
Predvidoma bi lahko preprečili 80 odstotkov srčnih bolezni, kapi in diabetesa tipa 2 zgolj z izogibanjem najpomembnejšim dejavnikom tveganja. Posebej je treba okrepiti dejavnosti za znižanje števila kadilcev in obrniti trende čezmerne telesne teže, ki se zdaj nenehno zvišujejo. V nekaterih zahodnih evropskih državah so v preteklosti že zaznali znižanje števila smrti zaradi srčnih in žilnih bolezni, med njimi tudi v Sloveniji, še poročajo v društvu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje