Šturm, ki je tudi vodja posebne vladne skupine, je povedal, da je skupina na obiskih Sove preverjala, kakšno je stanje tistih arhivov, ki naj bi jih Sova predala Arhivu Slovenije.
Člani skupine so se najprej seznanili, kakšno je stanje dokumentov, ki jih je zbirala Sovina predhodnica - Služba državne varnosti (SDV). V arhivu so dokumenti, ki segajo v čas druge svetovne vojne, med drugim pa gre za gradivo o Ozni, o tako imenovanih povojnih tolpah, za dokumente o povojnih procesih, Informbiroju in druga dokumentarna gradiva o SDV-ju in podobno.
Kršen 55. člen
Šturm opozarja, da je - ker agencija arhivu še vedno ni izročila vseh potrebnih dokumentov -, že osem let kršen zakon o Sovi, in sicer 55. člen, ki se nanaša na predajo gradiva Arhivu Republike Slovenije. Ta člen določa, da se gradivo iz arhiva nekdanje Službe državne varnosti izroči v Arhiv RS najpozneje eno leto po uveljavitvi zakona.
Prva predaja dokumentov SDV-ja je bila v začetku devetdesetih let, arhiv pa hrani gradivo nekdanje Službe državne varnosti, je poročal Radio Slovenija. Takrat so prevzeli skoraj 250.000 dokumentov, ki časovno segajo do leta 1984. Zadnjič je Sova gradivo arhivu predala leta 2004, in sicer je šlo za dokumente iz obdobja med letoma 1956 in 1990, druge predaje pa so sledile pozneje. Delo se je nadaljevalo avgusta 2006. Takrat sta vodstvi arhiva in Sove sklenili, da se nadaljuje predaja arhiva, ki sega v obdobja pred majem 1990, naprej.
Gradivo uničevali v 60. in 70. letih
Obiski vladne skupine so se začeli aprila letos, obisk in ogled prostorov je namreč potekal med 3. in 5. aprilom. Predtem so sodelavci Sove in arhiva pripravili seznam vsega gradiva, ki bi ga morala agencija še izročiti. Z delom se je ukvarjala posebna strokovna skupina.
Dokazi o uničevanju gradiva obstajajo, in sicer od leta 1962 do 1974. Po tem letu podatki o uničevanju niso ohranjeni, čeprav naj bi se gradivo uničevalo po Titovi smrti leta 1980 in leta 1990 pred spremembo oblasti.
Preventivni pregled gradiva na Sovi
Vladna skupina je sicer vladi predstavila prvo vmesno poročilo, ki ga je tudi sprejela. V njem je odredila, naj se postopki predaje arhivskega gradiva nekdanjega SDV-ja Arhivu RS maksimalno pospešijo, da bo zakonska obveza čim prej izpolnjena. Delovna skupina je odredila tudi preventivni pregled arhivskega gradiva SDV-ja v Sovi, ki se še nahaja v prostorih agencije, in pripravo seznama preostalega gradiva nekdanjega SDV-ja, ki ga še hrani SOVA. Ko bo vlada omenjeni seznam pregledala, bodo gradivo predali Arhivu RS.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje