Svetanič se je septembra vrnil z misije na Kosovu, kjer je deloval kot vodja skupine za nadzor in povezovanje. Njegova glavna naloga je bilo sodelovanje z lokalnimi strukturami, tako da je bil veliko v stiku z lokalnim prebivalstvom.
Slovenija na Kosovu ni pozabljena
Slovenski vojaki in državljani imajo na Kosovu nekakšno prednost pred drugimi državami, saj "tudi mlajše generacije pod 20 let vedo, od kod prihajamo in kakšen sloves smo imeli Slovenci v bivši državi. Kot vojaki smo imeli to prednost, da so prebivalci Kosova vseskozi izpostavljali, da smo mi edini, ki poznamo njihov problem", je dejal Svetanič in dodal, da so ga pripadniki sil iz drugih držav tudi osebno prosili za posredovanje pri povezovanju italijanske skupine z lokalnim prebivalstvom.
"Buddy sistem" ni le stvar filmskih zgodb
Slovenska vojska v MNTFW-ju na Kosovu sicer deluje pod italijanskim poveljstvom. Jezikovnih ovir ni čutiti, ker so, po Svetaničevih besedah, Slovenci znani po tem, da tudi navadni vojaki dobro govorijo angleški jezik, ki je uradni sporazumevalni jezik na operacijah. In čeprav je tovarištvo med vojaki prikazano v filmih nekoliko pretirano, pa je resničen t. i. sistem buddy, po katerem ima vsak vojak partnerja, s katerim je povezan in največ v stiku. Po Svetaničevih besedah gre pri tem tako za psihološki kot varnostni vidik.
Kaj še je major Andrej Svetanič povedal, preberite v MMC-jevem klepetu in si oglejte priložen video.
Opremljenost in usposobljenost: Ob boku starih članic Nata
V zvezi z opremljenostjo in usposobljenostjo Slovenske vojske je Svetanič dejal, da Slovenija nikakor ne zaostaja za drugimi članicami Nata (razen za ZDA, ki je razred zase). Slovenski vojaki so v nekaterih primerih celo bolje opremljeni kot pripadniki sil bogatejših držav. "Glede opreme in usposobljenosti se lahko mirno postavimo ob bok vojakom drugih držav, ki so že dlje časa članice Nata. Glede usposobljenosti pa bilo zelo neodgovorno od države, če bi pošiljala neusposobljene vojake na operacije," je dejal Svetanič. Na vprašanje uporabnika, kaj kot vojak meni o potrebi po patriah, pa je dejal: "Vojaki potrebujejo bojna vozila 8 x 8."
Vidne in nevidne nevarnosti vojaških misij
Svetanič na Kosovu ni doživel nobenega incidenta ali bil v smrtni nevarnosti. Vojakom pa poleg možnosti vpletenosti v oborožen incident grozijo tudi skrite nevarnosti.
Kot je znano, je Nato med bombardiranjem Kosova odvrgel precej osiromašenega urana, posledica tega je lahko obolevnost oziroma t. i. balkanski sindrom. Svetanič je dejal, da med slovenskimi vojaki primera balkanskega sindroma še niso imeli in da so vsi vojaki opremljeni s kazalniki, ki merijo radioktivnost.
Svetanič je bil na misiji v Kosovu med kosovskim osamosvajanjem. Za MMC je dejal, da osamosvojitev ni prinesla večjega zaostrovanja odnosov med lokalnim prebivalstvom. "Na Kosovu sem bil prisoten v času osamosvojitve, sprejetja Kosovske ustave in tudi srbskih lokanih volitev in v tem času vsaj na področju, kjer sem delal, ni bilo niti enega konflikta, ki bi temeljil na medetničnih odnosih," je dejal Svetanič
Aleksandra K. Kovač
aleksandra.kovac@rtvslo.si
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje