Kot je v uvodu na novinarski konferenci povedal Branimir Štrukelj, je odbor SVIZ-a razpravljal o štirih ključnih dokumentih o štirih kolektivnih pogodbah, hkrati pa tudi o podpisu h kolektivni pogodbi za zdravstvo in socialo. "V teh petih urah, naj povem, je 10-članska pogajalska skupina SVIZ-a, ki je predstavljala jedro v izjemno visokem deležu, potrdila naša prizadevanja," je dejal in dodal, da jim je z enim glasom proti že med sejo uspelo uskladiti dogovor, ki so ga tudi potrdili.
SVIZ bo tako v petek podpisal vse štiri kolektivne pogodbe in dogovor. "Sklenjena so naša prizadevanja, vložili smo vse v ta pogajanja, glavni odbor naša prizadevanja podpira. S tem verjamem, da je to obdobje uspešno sklenjeno," je še pojasnil Štrukelj.
Člani najvišjega organa sindikata so med dvema kongresoma odločali o pristopu SVIZ-a k podpisu omenjenih kolektivnih pogodb dejavnosti in poklicev – tj. o uvrstitvah delovnih mest in nazivov v plačne razrede in s tem o konkretnih dvigih plač, ki jih bodo v prihodnjih letih deležni zaposleni na posameznih delovnih mestih v javnem sektorju, katerih vsebino so pogajalske skupine sindikatov in vlada usklajevali na t. i. stebrnih pogajanjih.
Štrukelj: "Sindikati javnega sektorja, smo vedno drug drugega podprli in to delamo tudi zdaj"
V okviru prenove plačnega sistema javnega sektorja je bilo sicer parafiranje kolektivnih pogodb in dogovorov sprva predvideno za ponedeljek. A so v Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS), ki ji predseduje Štrukelj, vladi v ponedeljek predlagali, da se parafiranje prestavi na sredo. Vlada jim je vsaj v enem od plačnih stebrov za pregled dokumentov namenila premalo časa, so opozorili.
Vladna stran je nato sporočila, da imajo sindikati za parafiranje kolektivnih pogodb in drugih aktov čas do srede do 15. ure. Do zdaj so jih parafirali le v stebru za javne agencije, sklade in zavode. V četrtek naj bi o podpisu dokumentov odločala vlada, sam podpis bi sledil v petek.
Sindikati, ki sodelujejo v drugem stebru, so medtem že pred dnevi sporočili, da ne nameravajo pristopiti k parafiranju kolektivne pogodbe za državno upravo, uprave pravosodnih organov in uprave samoupravnih lokalnih skupnosti. Na današnji novinarski konferenci so opozorili, da je s predlogi plačnih uvrstitev, ki so jim ponujene v novem sistemu, njihovo delo razvrednoteno. Časa, da najdejo ustrezne rešitve, pa je po njihovem mnenju dovolj. Sicer že napovedujejo konflikt.
Dogajanje je Štrukelj komentiral z besedami, da si imajo vsi sindikati in zaposleni pravico izboriti najboljše plačilo in delovne pogoje. "Kar se tiče tistih sindikatov, ki so v Konfederaciji sindikatov javnega sektorja, smo vedno drug drugega podprli in to delamo tudi zdaj," je poudaril.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje