Človeški možgani porabijo okoli 20 odstotkov vsega kisika, ki ga vdihnemo. Foto: EPA
Človeški možgani porabijo okoli 20 odstotkov vsega kisika, ki ga vdihnemo. Foto: EPA
Tako so videti človeški možgani pod rentgenom.
Trajne poškodbe možganov nastanejo že, če organ v desetih minutah ne dobi kisika.

Zato sta tudi Slovensko društvo za nevroznost in Inštitut za medicinske vede SAZU-ja drugič organizirala teden možganov, med katerim bo v Ljubljani potekalo več dejavnosti. Med celotedenskimi dejavnostmi bodo predstavili živčevje, njegovo delo in raziskovalno delo na vseh področjih znanosti, ki se ukvarjajo z živčevjem.

Danes se bo ob 15. uri začela javna predstavitev akcije, na kateri bodo sodelovali mnogi strokovnjaki, med drugim z inštituta za medicinske vede, medicinske fakultete, psihiatrične klinike in nevrološke klinike.

Jutri bodo govorili o nevroznanosti v Sloveniji. Spregovorili bodo tudi o tem, kaj se dogaja v možganih med spanjem ter kje in kako se dogaja bolečina. Dotaknili se bodo tudi nevrobioloških raziskav v Sloveniji in po svetu.

V sredo o duševnih motnjah
Sredina tema pogovorov bodo duševne motnje moderne dobe, v ljubljanskem zemljepisnem muzeju pa bosta potekali delavnici na temo prepoznavanja in premagovanja stresa, travme in anksioznosti.

V četrtek bodo spregovorili o odvisnosti, ob 16. uri pa se bo začelo predavanje z naslovom Možgani med ugodjem, odvisnostjo in psihozo. Predavanju bo sledila filmska projekcija in diskusija o tem, kdo ali kaj prepoveduje in ukazuje užitek.

Petek bo zadnji dan Tedna možganov
V petek bodo obravanavali temo z naslovom Motnje v delovanju živčnega sistema niso poceni, kjer bodo med drugim spregovorili o duševnih motnjah in stroških. Zadnji dan bo potekalo tudi predavanje o kakovosti življenja po nezgodni možganski poškodbi.