Za takšno število so se odločili na podlagi pogovorov na terenu. Po najnovejšem predlogu NSi-ja bi se tako v Sloveniji oblikovale pokrajine Prekmurje, Štajerska, Koroška, Celjska, Osrednjeslovenska, Gorenjska, Dolenjska, Severnoprimorska oziroma Goriška ter Južnoprimorska oziroma Istrsko-kraška.
V NSi-ju so še poudarili, da so velikokrat jasno povedali, da je bilo njihovo izhodišče 6 pokrajin, vendar s svojimi predlogi niso hoteli zaustaviti sprejemanja pokrajinske zakonodaje in so v začetku februarja vladni predlog o uvedbi 14 pokrajin podprli, saj so želeli omogočiti v drugi obravnavi nadaljnjo argumentirano razpravo o številu pokrajin.
Za nespremenjen predlog ne morejo zagotoviti podpore
Predsednik vlade Janez Janša je napovedal dopolnjen zakon, na podlagi katerega bo stekla nova procedura. Če bo minister za lokalno samoupravo Ivan Žagar vnovič v DZ poslal nespremenjen predlog za ustanovitev 14 pokrajin, v NSi-ju ne morejo dati zagotovila, da bodo v končnem glasovanju predlog podprli.
DZ: Obstrukcija opozicije in DeSUS-a ob pokrajinski zakonodaji
Sicer pa so poslanci opravili drugo obravnavo zakona o prenosu nalog v pristojnost pokrajin, ki je potekala ob obstrukciji opozicijskih poslancev in DeSUS-a, saj so njihovi poslanci prepričani, da način sprejemanja pokrajinskih zakonov ni pravi, saj naj sploh ne bi bilo jasno, kakšne pokrajine naj bi ustanovili po zavrnitvi zakona o ustanovitvi pokrajin.
Opozicija se je že na začetku marčne seje zavzela za umik zakona z dnevnega reda, a predlog ni bil izglasovan. Ko so pred obravnavo predloga zakona napovedali obstrukcijo, je predsedujoči seji, Sašo Peče, sklical posvet vodij poslanskih skupin in ministra za regionalno politiko Ivana Žagarja.
Po posvetu se je obravnava zakona nadaljevala, a se je končala že po nekaj minutah, saj je spregovoril le minister Žagar, o edinem dopolnilu, ki so ga vložili koalicijski SLS, NSi in SDS, pa ni razpravljal noben poslanec.
Vlada: Javnost je bila obveščena skladno z ustavo
Vlada pa je odgovorila na poslansko vprašanje Bojana Kontiča (SD), zakaj vlada ni seznanila javnosti o rezultatih javnomenjskih raziskav o podpori ustanavljanju 14 pokrajin. Postopek naj bi vodili v skladu s 143. členom ustave, kjer je zapisano, da mora v postopku za sprejem zakona biti zagotovljeno tudi sodelovanje občin.
V pozivu občinam za oblikovanje mnenj je vlada tako še posebej opozorila, da naj mnenja oblikujejo v sodelovanju s prebivalci, vključno s posvetovalnimi referendumi. Tako je v 60-dnevnem roku prejela 182 uradno posredovanih mnenj občinskih svetov, ki so bila tudi objavljena na spletni strani službe za lokalno samoupravo.
V sklopu javne razprave pa je bila letos za vladni urad za komuniciranje izvedena javnomnenjska raziskava podjetja Episcenter, ki je ugotovila, da uvedbo pokrajin podpira ali pogojno podpira 65 odstotkov vprašanih, s čimer je vlada ocenila, da je predlogu dana velika podpora zainteresirane javnosti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje