Ko smo se z vprašanji obrnili na največjo opozicijsko stranko SDS, so nas po odgovore poslali kar na njihovo spletno stran, kjer predstavljajo svojo sliko nove vlade.
O medijih, ideologiji, vzgoji in gospodarstvu naj bi tako prek kulturne ministrice Majde Širce in gospodarskega ministra Mateja Lahovnika odločal predsednik njune stranke Gregor Golobič. O še posebno pomembnih zadevah, kot je lastninjenje, pa naj bi ideološko zaledje prek Milana Kučana zagotovilo še sodelovanje ministra za razvoj Mitja Gasparija.
SDS: Edina Pahorjeva realna moč finančni minister
Prav tako naj bi bili postopki pod njegovim nadzorom preko ministrice za javno upravo Irme Pavlinič Krebs in predsednika državnega zbora Pavleta Gantarja. V vse skupaj naj bi se odlično vklopil tudi novi generalni sekretar Milan M. Cvikl.
Borutu Pahorju naj bi tako ostale tiskovne konference, Slovenci po svetu in poslanska vprašanja v državnem zboru, pri zunanji politiki naj bi bil pod skrbnim nadzorom predsednika republike Danilom Türkom. Edina njegova realna moč naj bi bil finančni minister France Križanič, ki pa bo zelo zaposlen s proračunom, hkrati pa pod stalnim pritiskom Mitje Gasparija.
SDS-u se zdi tudi izjemno nenavadno, da je ena stranka dobila v roke oba represivna resorja, saj je LDS dobil tako notranje kot pravosodno ministrstvo. Takšna postava naj bi obetala konec boja proti organiziranemu gospodarskemu kriminalu. "Tajkuni odpirajo šampanjce," še dodajajo.
SDS: Žekš prijetno presenečenje, a bi bil bolje na drugem položaju
Kot prijetno presenečenje omenjajo kandidata za ministra brez listnice za Slovence po svetu Boštjana Žekša, za katerega menijo, da bi bilo bolje, če bi prevzel znanost in visoko šolstvo. Po obstoječi sestavi pa bo tam Golobič, "ki je znan po tem, da je kar 19 let potreboval za pridobitev univerzitetnega naziva. Res svetal vzor slovenskim študentom."
SNS: O strokovnosti bi lahko debatirali
V SNS-u so dejali, da je kljub mandatarjevi obljubi o strokovni ekipi v njej cela vrsta politikov, vsi predsedniki koalicijskih strank in cela vrsta poslancev. O njihovi strokovnosti na področjih, ki jih zasedajo, bi zato lahko razpravljali.
Govoriti o primernosti in neprimernosti kandidatov ima po mnenju stranke pravico zgolj mandatar, ki jih je izbral. Vse drugo bo pokazal čas. Menijo, pa da bo ekipa zdržala celoten mandat.
SLS: Vodstvene sposobnosti pomembnejše od strokovnih
Za SLS pa je presoja, ali so kandidati za ministre bolj strokovni ali bolj politični, preozka, saj je najbolj bistveno vprašanje, kakšne vodstvene sposobnosti ima posamezni ministrski kandidat. Menedžerske kompetence so namreč po mnenju SLS-a predpogoj za dobro in uspešno ministrovanje.
Visoka strokovnost kandidata tako še zdaleč ne pomeni, da bo ta oseba tudi uspešno vodila resorno politiko in učinkovito upravljala ministrstvo. Za ocene kandidatov pa se morajo izkazati s svojim delom, še menijo v stranki.
Zares: Komentar po svetu stranke
V Zaresu bodo s komentiranjem počakali do četrtkove seje sveta stranke, na kateri bodo odločali tudi o predlogu koalicijskega sporazuma. Glede ženske zastopanosti, ki so jo zagovarjali v predvolilnem času, pa so dejal, da je med njihovimi predlogi za kandidate polovica žensk (ministrica za javno upravo in kulturo).
Iz LDS-a so sporočili, da za zdaj ministrske ekipe ne bodo komentirali, saj popoldne zaseda svet LDS-a, ki potrjuje vstop v koalicijo.
Odgovore DeSUS-a še pričakujemo.
Blaž Kosovel
blaz.kosovel@rtvslo.si
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje