Foto: BoBo
Foto: BoBo

Paradoksalno bolj kot zmaga na volitvah SDS zanima uspeh na referendumih, ugotavljamo s prvim gostom nove sezone podkasta o politiki Umetnost možnega Luko Lisjakom Gabrijelčičem, zgodovinarjem, esejistom, kolumnistom časopisa Delo in urednikom revije Razpotja. Opozarja, da bo ta jesen ključna, saj bo po jesenskih spopadih za volilne glasove do naslednjih volitev minilo nekaj let. To je torej odločilna priložnost za SDS, ki je državnozborske volitve izgubila, da ublaži poraz, za Gibanje Svoboda pa, da potrdi nepričakovano zmago. A Lisjak Gabrijelčič ne verjame, da bi opozicija s SDS-om na čelu lahko dobila referendume, pri čemer je jasno, da je za pobudnike najpomembnejši tisti o vladnem zakonu o RTV Slovenija, s katerim bi se korenito spremenili upravljanje in vodenje javnega zavoda. Kot razlog sogovornik med drugim navaja spremenjeno referendumsko zakonodajo, po kateri mora vsaj 20 odstotkov volilnega telesa zavrniti zakon na referendumu in tudi dejstvo, da akterji, ki jih je, denimo, na RTV nastavila prejšnja vlada s svojimi potezami in ravnanji paradoksalno mobilizirajo zagovornike sprememb na RTV.

Volitve in referendumi: zdaj ali nikoli!

NSi previden s Ciglerjem Kraljem

Seveda analiziramo tudi predsedniško tekmo, ki dobiva nepričakovane zasuke in pospeške. Pred začetkom uradne volilne kampanje je jasno, da to zagotovo niso zadnja presenečenja letošnjih predsedniških volitev. Marta Kos, ki je izstopila iz predsedniške tekme, se je po njegovi oceni znašla v slabem položaju, saj je v trikotniku med Anžetom Logarjem in Natašo Pirc Musar potegnila krajši konec, njena podpora je začela padati. Hkrati pa se je Logar izkazal za zelo močnega kandidata, ki presega nekatera začetna pričakovanja. "Eden izmed razlogov, zakaj je Logar kotiral tako visoko, je bil ta, da je mobiliziral glasove celotne desne sredine," razmišlja Lisjak Gabrijelčič. "Zelo zanimivo je, da se je NSi odločil vstopiti v to tekmo s svojim kandidatom Janezom Ciglerjem Kraljem šele potem, ko je Marta Kos izstopila. Šlo je za zelo previdno dejanje, kajti vstop v tekmo, ko so v tekmi trije izpostavljeni kandidati, bi pomenilo jemanje glasov Logarju nevarnost za izpad iz tekme. Zdaj, ko z odstopom Marte Kos te nevarnosti ni več na vidiku, da Logar ne bi šel v drugi krog, so se opogumili za svojega kandidata."

Dozdajšnje izkušnje namreč kažejo, da je vsota volivcev SDS-a in NSi-ja vedno enaka. Nobena od teh strank ne najde programa ali kandidata, s katerim bi prebila skupno vsoto. Ali drugače: ko se obe potegujeta za volivce, tukaj deluje ničelna vsota. Ko več dobi NSi, izgublja SDS. In obratno.

Bo Brglez s poznim vstopom v igro težko ogrozil favorite?

In vstop Milana Brgleza v tekmo? Lisjak Gabrijelčič ocenjuje, da je tak kandidat, okrog katerega bi se lahko s SD-jem poenotilo vsaj Gibanje Svoboda: "Brglez je nedvomno politik s svojimi prednostmi in slabostmi. Ocenjujem pa, da ima podobno težavo kot Marta Kos, tj. pomanjkanje karizme. Vstop v tekmo, ko so karte favoritov že razdeljene, bi lahko ustrezal nekomu, ki bi resnično zatresel politični prostor, a Brglez se mi ne zdi tak kandidat. Menim, da bo težko presegel odstotke Marte Kos. Vprašanje, ali bo podpora več strank to spremenila, kvečjemu se mi zdi, da lahko to spremenijo napake drugih akterjev v tej tekmi."