Predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk je sredno stavko na večjem številu upravnih enot napovedal na novinarski konferenci 8. novembra, ker se enoletno dogovarjanje za izboljšanje položaja zaposlenih na upravnih enotah ni premaknilo z mrtve točke.
Verk je ministru, kot pravi sam, podrobno že razložil težave na upravnih enotah. "Že več let opozarjamo na veliko obremenjenost zaposlenih na upravnih enotah, zlasti na oddelku za tujce, na pomanjkanje kadra, saj se nihče noče več prijaviti za referenta. Njegova plača je umeščena nižje od minimalne plače. Rekli so, da bo to uredil nov plačni sistem, a smo ugotovili, da se vsaj do 1. januarja 2025 ne bo zgodilo prav nič," je pojasnil.
Kot ključne zahteve sindikata je Verk izpostavil zagotovitev ustreznega števila zaposlenih, da se lažje sanira upravni zaostanek, kjer je več kot 10.000 zadev na oddelku za tujce, in linearno povišanje plač za sedem plačnih razredov.
Priznava, da nekaj manevrskega prostora za dogovor obstaja, a se mora zgoditi "neka bistvena sprememba".
"Tako kot je vlada reševala slabe plače vojakov, pa policistov, lahko reši tudi slabe plače uslužbencev upravnih enot, pravosodnih policistov v zaporih in inšpektorjev," je prepričan Verk, ki sicer močno dvomi, da bi jih vlada na torkovem sestanku uslišala.
Maribor in Ljubljana
Če jih ne bo, bo v Ljubljani celodnevna stavka v sredo potekala na lokacijah Tobačna ulica 5, Linhartova cesta 13 ter na vseh krajevnih uradih ljubljanske upravne enote, v Mariboru pa bo potekala na sedežu upravne enote, Ulica heroja Staneta 1, ter v Prešernovi ulici 6 in na vseh krajevnih uradih. V tem času bodo strankam zagotavljali najnujnejše storitve v skladu z zakonom, so sporočili z upravnih enot.
"Upravne storitve želimo za naše stranke opravljati kakovostno, hitro in zakonito, vendar zaradi obratno sorazmerne kadrovske zmogljivosti in pripada vlog dela ne moremo več opravljati tako, kot si stranke zaslužijo. Upravne enote se spopadamo z drastičnim porastom upravnih postopkov, po drugi strani pa s kadrovskim primanjkljajem in fluktuacijo obstoječih uslužbencev, ki zaradi boljšega plačila in delovnih pogojev zaposlitev poiščejo drugje," so zapisali na mariborski upravni enoti.
Število vlog se iz leta v leto povečuje
Opozorili so, da se število vlog konstantno vsakoletno povečuje, število zaposlenih pa ostaja bolj ali manj enako. Za primerjavo: leta 2018 je 135 uslužbencev prejelo 61.872 upravnih zadev, v letu 2023 pa je 141 uslužbencev Upravne enote Maribor prejelo 125.488 upravnih zadev.
Problematika na upravnih enotah se zaostruje že od pojava epidemije covida-19, o čemer so redno opozarjali pristojna ministrstva in službe. Ker del odgovornosti za nastali položaj nosi tudi aktualna vlada, jo pozivajo, da se loti reševanja že predolgo zapostavljene problematike. Če se njihovi predlogi ne bodo upoštevali, bodo stavkovne aktivnosti prisiljeni stopnjevati.
"Zavedati se moramo, da bodo, če bodo upravne enote klonile, posledice čutili vsi deli države," so še zapisali.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje