Urška Klakočar Zupančič v DZ-ju. Foto: BoBo
Urška Klakočar Zupančič v DZ-ju. Foto: BoBo
Sorodna novica Predsednica DZ-ja uvedla novo prakso. Razburila tudi del koalicijskih poslancev.

Med predsednico DZ-ja Urško Klakočar Zupančič in poslanci se je namreč na seji pretekli teden zaiskrilo. Skladno s poslovnikom je naštela poslance, ki so svojo odsotnost opravičili. Zatem je naštela še tiste, katerih opravičila so prispela naknadno. Nato je navedla tudi nekatere poslance, ki jih takrat ni bilo v dvorani, kar sicer ne velja za običajno prakso. Hkrati je pozvala, naj poslanci ob začetku seje sedijo v poslanskih klopeh ali se opravičijo.

Takšna poteza je povzročila razburjenje med poslanci opozicije, pa tudi koalicijskega SD-ja. Pozvali so jo, naj ne vzpostavlja novega reda in ostane pri tem, da navede le tiste, ki so odsotnost opravičili.

Posvet z vodji poslanskih skupin

Klakočar Zupančič je tako tokrat z vodji poslanskih skupin opravila posvet o delu v DZ-ju, med drugim tudi o prisotnosti in navzočnosti poslancev. Kot so za Slovensko tiskovno agencijo navedli v kabinetu predsednice DZ-ja, je ta potekal v "konstruktivnem vzdušju". V nadaljevanju pa bo, kot kaže, člene poslovnika, ki se nanašajo na navzočnost poslancev pri glasovanju in njihovo prisotnost na sejah, tolmačila komisija DZ-ja za poslovnik.

Poslovnik DZ-ja sicer določa, da mora poslanec, ki ne more priti na sejo DZ-ja ali delovnega telesa, katerega član je, o odsotnosti in razlogih zanjo obvestiti predsednika DZ-ja oziroma predsednika delovnega telesa najpozneje dan pred začetkom seje oz. dan pred nadaljevanjem prekinjene seje, razen če tega ne more storiti zaradi višje sile.

Za dneve neopravičene odsotnosti s seje poslancu ne pripada plača, regres za prehrano med delom in povračilo stroškov za prevoz na delo in z dela, postopek o tem pa vodi mandatno-volilna komisija DZ-ja.

Navzočnost poslancev pri glasovanju pa se po poslovniku ugotavlja z uporabo glasovalne naprave, z dvigovanjem rok ali s poimenskim klicanjem poslancev. Če DZ po prvem glasovanju ni sklepčen, se glasovanje ponovi še dvakrat. Če DZ še vedno ni sklepčen, se pred tretjim glasovanjem seja prekine za deset minut. Če DZ tudi ob tretjem glasovanju ni sklepčen, predsedujoči prekine sejo in določi, kdaj se bo nadaljevala. Šteje se, da poslanec ni bil navzoč pri glasovanju, če ni bil navzoč pri tretjem glasovanju.